×

Trójka rodzeństwa zaginęła bez śladu. Dopiero po 2 latach prawda wyszła na jaw

Dwa lata temu 42-letnia Shawna Rodriguez uprowadziła troje swoich dzieci – Daniela, Davida i Arianę. Zrozpaczony ojciec, pod opieką którego były dzieci, nie mógł dojść do siebie. Każdego dnia wierzył, że jego ukochane dzieci pojawią się w domu. Tak się stało, ale dopiero po dwóch długich latach… Najmłodsza Ariana miała zaledwie roczek, gdy ojciec widział ją ostatni raz.

Wydano nakaz aresztowania

Szukała jej policja niemalże w całym kraju. Rodriguez uciekła z Missouri w sierpniu 2017 roku. Na początku śledczy myśleli, że kobieta z dziećmi udała się do Kalifornii, w październiku poinformowali o tym, że zawęzili swoje poszukiwania do rejonu Dallas-Fort Worth w Teksasie.

uprowadziła troje swoich dzieci

Uprowadziła troje swoich dzieci

Kobieta zdawała sobie sprawę, że łamie prawo. Wiedziała, że ojciec dzieci ma pełną opiekę nad trójką ich dzieci. Mimo wszystko postanowiła nie uszanować tego i zaryzykować nawet więzieniem, aby porwać maluchy. Śledczy od samego początku porwania nie mieli zamiaru ani przez chwilę się poddać. Czuli, że to właśnie matka ma związek z tym, co się wydarzyło.

42-latka porwała dzieci

Nakaz aresztowania

W pewnym momencie już nie tylko lokalna policja szukała kobiety, ale śledczy z całego kraju. W końcu, po dwóch latach, udało się ją namierzyć. Została już aresztowana i ekstradowana do Missouri. Na razie dzieci są pod opieką Teksańskiego Departamentu Ochrony Rodziny, ale docelowo mają trafić ponownie do swojego ojca, który przez cały ten czas szukał ich i nie ustał w przekonaniu, że w końcu wrócą do domu.

Co się stanie, gdy jeden z rodziców porwie dziecko i będzie chciał je wywieźć?

Na stronie Rzecznika Praw Dziecka czytamy:

Działania takie mogą też mieć negatywne konsekwencje prawne dla osoby, która je podjęła. Z jednej strony, uprowadzenie lub zatrzymanie dziecka w wielu państwach stanowi czyn karalny. Z drugiej – opisane działania są sprzeczne z dobrem dziecka i mogą skutkować ograniczeniem lub nawet pozbawieniem władzy rodzicielskiej. Wobec takiej perspektywy, wyjazd z dzieckiem do innego państwa powinien być uzgodniony z drugim rodzicem, a w razie odmowy – należy zwrócić się do sądu o wyrażenie zastępczej zgody na takie działanie. W razie wątpliwości, czy drugi rodzic ma prawo współdecydowania o miejscu pobytu dziecka należy zwrócić się do prawnika, celem ich wyjaśnienia. Jeśli dojdzie do bezprawnego uprowadzenia lub zatrzymania dziecka pomiędzy państwami, które łączy Konwencja haska, drugi rodzic może skorzystać z trybu postępowania przewidzianego Konwencją i dochodzić jego powrotu

Źródła: www.nzherald.co.nz, www.dailymail.co.uk, www.brpd.gov.pl
Fotografie: imgur.com

Może Cię zainteresować