×

Ukraiński żołnierz zestrzelił trzy maszyny. Wykonał tzw. „hat-trick”

Jak skutecznie niszczyć cele wroga? Ukraińskie wojsko mogłoby sporo powiedzieć na ten temat. Armia, w którą jeszcze niedawno wierzyło jedynie niewielu, odpiera ataki agresora już 54. dobę. W dużej mierze jest to możliwe dzięki bohaterstwu i determinacji żołnierzy. Ten ukraiński żołnierz zestrzelił trzy maszyny. Media mówią o „hat-tricku”.

„Moskwa” na dnie

To była bolesna strata. Wielki krążownik, jeden z symboli rosyjskiej potęgi militarnej, został ostrzelany przez Ukraińców na tyle skutecznie, że spoczął na dnie Morza Czarnego. Okręt miał bardzo wymowną nazwę 'Moskwa”.

„Moskwa” jest pierwszym utraconym przez Rosję krążownikiem od 1941 roku. Próby ratowania okrętu nie przyniosły rezultatów. Ukraińcy podali, że okręt trafiono dwiema rekietami „Neptun”. Tę wersję potwierdziły Stany Zjednoczone. Z kolei Rosjanie nie przyznawali się do tego, że okręt został trafiony. Propagandziści twierdzili, że doszło do jakiegoś wypadku.

Przypomnijmy, to właśnie do tego okrętu miały być skierowane słowa bohaterskich obrońców Wyspy Węży „Idi na huj”. Teraz Ukraińcy przerobili „Moskwę” na okręt podwodny.

Ukraiński żołnierz zestrzelił trzy maszyny

Trafienie krążownika „Moskwa” była bardzo spektakularnym sukcesem. Ale każde, nawet najmniejsze osiągnięcie Ukraińców, jest na wagę złota. Bo wielu nie wierzyło w to, że Ukraińcy mogą się bronić tak długo i tak skutecznie. Jednak tamtejsi żołnierze wiele razy udowadniali, że nie brakuje im sprytu, woli walki i umiejętności.

Tego żołnierza Ukraińcy stawiają za wzór i chętnie opowiadają o nim podczas szkoleń. Jak podaje podaje serwis 24tv.ua, mężczyzna podczas jednej z bitew zestrzelił aż trzy maszyny Rosjan. Zrobił to używając amerykańskiego, ręcznie odpalanego pocisku Stinger FIM-92. To kolejna kosztowna strata dla armii, która nie potrafi przyznać się do porażki. Żołnierz stracił samoloty – szturmowy Su-25 i dwa rosyjskie śmigłowce Ka-52. Media mówią o „hat-tricku” (w sporcie to trzy istotne osiągnięcia tego samego rodzaju).

Według informacji przekazanych przez Sztab Generalny armii ukraińskiej na Facebooku, od początku wojny Rosjanie stracili ponad 20 tys. żołnierzy, 773 czołgi i ponad 2 tys. wozów bojowych. Ukraińcy zestrzelili także 165 samolotów, 146 śmigłowców oraz 8 łodzi patrolowych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować