Zatrzymano osobę, która udostępniła nagranie
Kategorie NewsyPopularne videoŚwiat

Iran: zatrzymano osobę, która udostępniła w sieci nagranie z zestrzelenia ukraińskiego samolotu

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające moment wystrzelenia pocisku, który uderzył w samolot ukraińskich linii lotniczych nad Iranem. Aktualnie zatrzymano osobę, która… udostępniła to wideo w Internecie.

Nagranie, które obiegło cały świat

W katastrofie samolotu Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines zginęło 176 osób. Wszyscy, którzy byli na pokładzie.

Zatrzymano osobę, która udostępniła nagranie
Twitter

Za oficjalną przyczynę katastrofy początkowo podawano awarię maszyny. Irańskie władze przyznały się do zestrzelenia samolotu dopiero w sobotni poranek. Zwlekano, ponieważ ten ruch wiązał się dla Iranu z ogromnym ryzykiem. Ta pomyłka kosztowała przecież życie wielu ludzi, różnych narodowości. Późniejsze kłamstwa władz tylko przyczyniły się do rozwścieczenia obywateli kraju. Błędu nie dało się ukrywać zbyt długo…

Zatrzymano osobę, która udostępniła nagranie
Twitter

W Internecie szybko pojawiło się nagranie, które miało przedstawiać moment wystrzelenia pocisku uderzającego w samolot, niedługo po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Tehran-Imam Khomeini.

Nagranie przedstawiające eksplozję nad miastem Parand wysłano do amerykańskich redakcji CNN i The New York Times’a.

Materiał udostępnił Christian Triebert – dziennikarz The New York Times. To on zwrócił uwagę, że pocisk pochodził z irańskiego systemu obrony powietrznej, zlokalizowanego na północny-wschód od miasta Parand.

Zatrzymano osobę, która udostępniła nagranie

Jak informuje irańska agencja Fars, Osoba, która udostępniła w sieci nagranie z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu w Iranie, wczoraj (wtorek) została zatrzymana przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Wyniki dochodzenia mają zostać upublicznione.

To nie pierwsze zatrzymania w sprawie katastrofy samolotu.

Wcześniej rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości powiedział, że policja zatrzymała „niektórych oskarżonych o odegranie roli w katastrofie samolotu”.

Zatrzymano osobę, która udostępniła nagranie
Twitter

Zatrzymano również 30 osób, które wyszły na ulice Teheranu po tym, jak władze Iranu przyznały się do omyłkowego zestrzelenia samolotu. Protestów nie udało się jednak stłumić. Od weekendu w stolicy Iranu i w innych miastach kraju, trwają protesty przeciw rządowi.

Zatrzymano osobę, która udostępniła nagranie
Twitter

Podczas manifestacji w Teheranie, która zgromadziła ok. 1000 odważnych uczestników, skandowano między innymi „Śmierć kłamcom!”. Uczestnicy domagali się również ustąpienia najwyższych władz, na czele których stoi ajatollah Ali Chamenei.

Tragiczny lot

Samolot Boeing 737-800 linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się pod Teheranem 8 stycznia.

Na pokładzie maszyny lecącej do Kijowa było 167 pasażerów i 9 członków załogi. Wszyscy zginęli.

Mimo wcześniejszych zaprzeczeń, w sobotę władze w Teheranie przyznały, że za zestrzelenie samolotu odpowiadają irańskie siły zbrojne. Śmierć niemal 180 osób okazała się wynikiem błędu ludzkiego.

Czy nagrania pojawiające się w sieci wpłynęły na to, że irańskie władze zdecydowały się publicznie przyznać do odpowiedzialności?

Jaki los spotka osobę, która upubliczniła nagranie?