×

Trwa protest mediów. TVP Info wydało oficjalne oświadczenie

TVP Info komentuje protest mediów niepublicznych. Niestety, autorom oświadczenia trudno zarzucić oryginalność, zarówno w formie, jak i treści…

Protest mediów niepublicznych

10 lutego rozpoczął się w Polsce protest mediów niepublicznych przeciwko pomysłowi Prawa i Sprawiedliwości, odnośnie wprowadniea dodatkowego opodatkowania wpływów z reklam. Media niepubliczne uważają taką opłatę za haracz, który zostanie przeznaczony na już i tak mocno wspierane przed budżet państwa z pieniędzy wszystkich podatników, media publiczne, przychylne PiS.

Dzisiaj w miejscu programów telewizyjnych i portali internetowych można zobaczyć czarny ekran z napisem: Media bez wyboru oraz linkiem do listu otwartego, wyjaśniającego, przeciwko czemu protestują nadawcy:

Polski rząd chce obciążyć firmy medialne – działające legalnie, nieuchylające się od opłat i składek – dodatkowym podatkiem od reklam. Argumentuje to zwalczaniem skutków pandemii COVID-19. Rezultatem takiego działania w trudnym czasie pandemii może być likwidacja części medialnych biznesów.

Podatek od wpływów reklamowych w mediach pozainternetowych ma obejmować wszystkie podmioty, które przekroczą określony próg rocznych wpływów. W internecie podatek od przychodów reklamowych będzie obowiązywał podmioty, które w zeszłym roku podatkowym na całym świecie zanotowały ponad 750 mln euro wpływów, a w Polsce – powyżej 5 mln euro przychodów z reklam internetowych.

Zdaniem protestujących, w konsekwencji doprowadzi to do upadku mediów niepublicznych i pozbawieniu widzów wyboru. Będą wówczas skazani wyłącznie na przekaz mediów przychylnych władzy, czyli tak jak za czasów PRL-u.

Do protestu solidarnie przystąpiły niezależne koncerny telewizyjne: TVN i Polsat oraz największe portale internetowe z gazetą.pl. Onetem, i Wirtualną Polską włącznie.

Media bez wyboru

TVP Info komentuje protest mediów

Media publiczne, wyraźnie zaskoczone akcją, postanowiły ją wyszydzić. W programie TVP Info #Jedziemy Michał Rachoń twierdził, że media prywatne specjalnie zaniżają swoje wpływy reklamowe, żeby płacić niższe podatki. Jako źródło podał… komentarz internetowy. Poza tym wytknął mediom prywatnym, że nie protestowały, gdy rząd PO i PSL podnosił stawki VAT:

Jakoś wówczas nie widziałem TVN24 wyłączającego nadawanie, jakoś nie widziałem portalu Onet, który przeciwko temu protestował. Jakoś nie widziałem tych wszystkich graczy medialnych, którzy teraz mówią: to straszne, bo mamy zostać opodatkowani. A jak zwykli ludzie byli opodatkowywani, to nie było problemu, kochani? Teraz jest problem dopiero.

Podczas tej tyrady na tak zwanym pasku przewijały się takie hasła:

Koncerny medialne traktują Polskę jak kolonię
Niemieckie media dla Polaków nie chcą płacić składki na polską służbę zdrowia, kulturę i zabytki.

Zdaniem częstego gościa stacji, Miłosza Manasterskiego, protest mediów niepublicznych jest w zasadzie antypolski i antynarodowy.

TVP Info postanowiło również opublikować oficjalne stanowisko w sprawie protestu. Kopiując czarną tablicę, używaną przez protestujące media, zarzuca im… zatajanie informacji. Z treści zaś można wnioskować, że media publiczne nie wiedzą jeszcze, a może nie dostały wytycznych, jak zareagować na tę niecodzienną sytuację:

Tu jest Twój ulubiony portal. Codziennie otrzymujesz tutaj najważniejsze i najciekawsze informacje z Polski i ze świata. Nasze treści są tu dzięki Tobie. Środki z abonamentu pozwalają nam nie oglądać się na zagraniczne interesy i rzetelnie opisywać rzeczywistość oraz ujawniać to, co inni woleliby ukryć. W ostatnim czasie, gdy poszukujemy prawdziwych informacji związanych z pandemią koronawirusa i walką z jej skutkami zdrowotnymi i gospodarczymi – rola mediów publicznych jest jeszcze ważniejsza niż wcześniej. To dzięki Wam możemy skupić się na misji i rzetelnej informacji – dodali pracownicy telewizji publicznej.

Źródła: pikio.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Może Cię zainteresować