×

9 praktycznych zastosowań sody oczyszczonej w ogrodzie. Potrafi zdziałać wiele dobrego!

Soda oczyszczona to uniwersalny środek, który, jak zdążyliśmy się wielokrotnie przekonać, sprawdza się w wielu dziedzinach. Nie tylko nada się do czyszczenia srebrnej zastawy czy wyczyszczenia umywalki. Dziś zdradzimy Ci, jak można wykorzystać ten genialny produkt w Twoim ogrodzie lub na działce.

1. Grzyb

Każdy ogrodnik zna ten ból, kiedy na liściach ulubionych roślin pojawia się mączniak. Całą sytuację naprawi przygotowany z 10 g sody i 1 litr wody roztwór, który należy rozpylać przez 10 dni na zaatakowane liście.

Mehltau an Zucchini

2. Chwasty

Pojawiają się zawsze tam, gdzie ich nie chcemy. Wystarczy wysypać na nie sodę i nie będzie problemu.

3. Mrówki

Zająć się nimi należy tylko wówczas, gdy naprawdę są bardzo uciążliwe i jest ich bardzo dużo. Wysyp sodę oczyszczoną tam, gdzie nie chcesz, aby dostały się owady. To naturalny sposób, aby się ich pozbyć.

Hey guys come here, I found food

4. Drzazga

Jeśli nie możesz jej usunąć, posyp miejsce na skórze sodą oczyszczoną i trzymaj tak przez 3-4 godziny. Skóra zmięknie na tyle, że łatwo pozbędziesz się drzazgi.

z05

5. Etykiety

To chyba udręka każdego, kto robi weki. Warto opisać każdy słoik, a te, które zdążyło się już opróżnić, zawsze mają etykietę, którą naprawdę ciężko ściągnąć. Zrób mieszankę sody i oleju w proporcji 1:1 i nałóż na miejsce z naklejką. Po 30 minutach sam zobaczysz, jak ławo się jej pozbędziesz.

5953 plum jam

6. Zwapnione doniczki

Wymieszaj ze sobą sodę, kwas cytrynowy i skrobię kukurydzianą. Wcześniej namocz ją w occie, a później nałóż wspomnianą mieszankę. Powinno zadziałać.

7. Plamy

W ogrodzie wszystko się może zdarzyć: ślady po ziemi, trawie czy kawie są ciężkie do zlikwidowania, dlatego zrób mieszankę z sody i wody (konsystencja pasty do zębów) i nałóż na plamę. Wetrzyj roztwór, pozostaw na jakiś czas, a potem normalnie wypierz.

IMG_7178

8. Zapachy

No cóż… Stare altanki mają swój specyficzny zapach, który dość ciężko dokładnie sprecyzować. To coś w rodzaju stęchlizny, której naprawdę ciężko się pozbyć. Na szczęście soda pochłania tego typu zapachy i zapewnia przyjemne uczucie świeżości.

9. Mszyce

Małe szkodniki są zmorą każdego ogrodnika, ale gdy wymieszasz dwie łyżeczki sody na litr wody i rozpylisz na nieproszonych gości, pozbędziesz się problemu. Możesz także dodać odrobinę oleju roślinnego, który sprawi, że mieszanka będzie mieć większą przyczepność.

Eggplant (Solanum melongenae): Aphids

Są wśród Was ogrodnicy, którzy nie znali tych sposobów?

Może Cię zainteresować

zamknij