×

Telewizja naziemna zmienia częstotliwość. Sprawdź, czy Twój telewizor ją odbiera

Telewizja naziemna zmienia częstotliwość. Zmiany obejmą wszystkich posiadaczy dekoderów. Do pierwszej zmiany częstotliwości dojdzie w nocy z 2 na 3 czerwca. Warto zawczasu sprawdzić, czy nasz telewizor jest do niej przystosowany. Jeśli nie, stracimy dostęp do telewizji.

Telewizja naziemna zmienia częstotliwość

Tak zwany proces „refarmingu” rozpoczął się 30 marca, tylko nie bardzo mieliśmy okazję go zauważyć. Za kilka dni dojdzie jednak do zmiany częstotliwości nadawania dekoderów telewizji naziemnej, o czym posiadacze odbiorników starszego typu będą mogli przekonać się na własnej skórze.

W nocy z 2 na 3 czerwca zostaną zmienione częstotliwości na następujących obszarach:

  • MUX 1 – Elbląg (z k. 43 na 27), Koszalin (z 44 na 23), Świnoujście (z 58 na 21);
  • MUX 2 – Białogard (z k. 50 na 35), Elbląg (z 25 na 21);
  • MUX 3 – Białogard (z k. 60 na 38), Gdańsk (z 48 na 22), Jelenia Góra (z 49 na 24), Koszalin (z 23 na 48), Kraków (z 50 na 22), Piła (z 60 na 33);
  • MUX 4 – Gdańsk (z k. 52 na 25), Lębork (z 52 na 25);
  • MUX L4 – Świdnica, Wrocław (z k. 24 na 27)

Powodem zmian jest konieczność realizacji decyzji Komisji Europejskiej, aby część pasma używanego do tej pory przez telewizję naziemną, przeznaczyć na rozwój sieci 5G w telefonii komórkowej. Prawdopodobnie to nie przysporzy zwolenników tej sieci, która i tak spotyka się z dużym oporem społecznym. Niektórzy są bowiem przekonani, że 5G jest szkodliwe dla naszego zdrowia.

Nowe standardy w telewizji naziemnej

Szczególnie rozczarowani będą ci, którzy w wyniku konieczności zwolnienia pasma 700 MHz przez telewizję naziemną zostaną pozbawieni swoich ulubionych kanałów.

Teoretycznie wszystkie odbiorniki powinny automatycznie przestroić się na nowe częstotliwości i zaktualizować listę dostępnych kanałów. Jednak w przypadku telewizorów i dekoderów starszego typu trzeba, to będzie zrobić ręcznie.

Jeśli ktoś z tej okazji zdecyduje się na zakup nowego telewizora, powinien zwrócić uwagę na to, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC i obsługuje HbbTV 2.0.1, który przyda się od 1 stycznia 2021 roku.

Źródła: finanse.wp.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować