×

Czy 5G jest szkodliwe? Wyjaśnienia naukowe rozwiewają wszelkie wątpliwości

Czy 5G jest szkodliwe? Co to w ogóle jest? Dlaczego się to wprowadza? Od kilku tygodni trwa prawdziwa wojna odnośnie sieci 5G. Prezes Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych wszystko wyjaśnia.

5G – co to jest?

5G to skrót od piątej generacji sieci komórkowej, czyli inaczej to ujmując, ulepszenie obecnie obowiązujących sieci. Maszty sieci komórkowej są w Polsce od lat, a 5G to po prostu kolejne ich ulepszenie. Ta technologia wykorzystuje możliwości technologiczne osiągnięte na przestrzeni ostatnich lat w dziedzinie komunikacji. Dzięki temu rozszerzy się zasięg telefonów komórkowych oraz wzmocni przesył danych internetowych. Zwiększy się także znaczącą ilość urządzeń podłączonych do jednej sieci. Otwiera to nowe możliwości w kwestii inteligentnych maszyn pracujących czy transportu.

W Polsce ten system będzie dopiero wdrażany, jednakże najnowsza decyzja prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego unieważniły ostatni przetarg na wdrażanie 5G w Polsce. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa oraz zmian w kwestiach w prawie telekomunikacyjnym.

Czy 5G jest szkodliwe?

Wokół sieci 5G narosło wiele mitów i legend, w które uparcie wierzą zwolennicy teorii spiskowych. Pomimo zapewnień ze strony naukowców, że ta technologia nie jest groźna, ci nie odpuszczają. WP Tech rozmawiało w tej sprawie z prof. dr hab. n. med. Markiem Zmyślonym, prezesem Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie. Ten odpowiada, że jeśli ktoś chce palić „złowrogie” maszty powinien zacząć od… mikrofalówek:

Skoro ktoś chce palić maszty, to powinien zacząć od palenia telefonów komórkowych. One są bardziej szkodliwe. Mają 100 razy większe natężenie pola niż stacja bazowa, z którą się łączą. Podobnie jak kuchenki mikrofalowe, które emitują moc miliony razy większą. Kuchenka mikrofalowa ma miliony razy większe wartości pola niż pole występujące wokół anten nadawczych telefonii komórkowej. Tu warto posłużyć się porównaniem: woda w 100 stopniach nas oparzy, ale czy to znaczy, że woda w temperaturze 20 stopni jest dla nas szkodliwa? Nie. Tak samo jest z mikrofalami, które emituje mikrofalówka.

Jednakże profesor Zmyślony przyznaję, że nie ma badań, które w pełni zaprzeczają szkodliwości działania masztów na nasz organizm. Zaznacza, że maszty komunikacyjne są u nas od lat i nie zauważono żadnej prawidłowości w kwestii zdrowia. Nie zaobserwowano wzrostu zachorowań na choroby bądź nowotwory:

Takie fale najprawdopodobniej nie mają większego wpływu na ludzki organizm, ale nie można powiedzieć, że na pewno. Do tej pory było za mało badań, które by to zweryfikowały.

Naukowiec przytacza także istotny fakt. Technologia której tak się obawiają jej przeciwnicy nie jest pełnym 5G, albowiem nie wykorzystują specyficznych fal milimetrowych:

Według mnie w Polsce nie mamy jeszcze żadnego nadajnika, który wykorzystywałby fale milimetrowe, więc tak naprawdę nie do końca możemy mówić o sieci 5G. Dlatego to 5G powinno nazywać się 4,5G – więcej niż 4 generacja, ale nie 5 generacja. Wciąż brakuje zasadniczego elementu, czyli tych fal milimetrowych. Różnica między częstotliwością 3 GHz a częstotliwością 26 GHz jest ogromna.

W Polskim Towarzystwie Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie zostały już przeprowadzone teoretyczne analizy dotyczące innych częstotliwości: 700 MHz, 3,4-3,8 GHz. Wykazały one, że ich wpływ na ludzki organizm jest praktycznie niezauważalny.

Zwolennicy teorii spiskowych nie odpuszczają

W sieci można znaleźć dziesiątki, a nawet setki teorii odnośnie sieci 5G. Obecnie najpopularniejszą z nich jest to, że powoduje ona nowotwory oraz osłabia ludzki organizm.

Paradoksem takich twierdzeń jest fakt, że ludzie nie przyjmują opinii specjalistów (gdyż są „kupieni przez system”), ale nie mają problemu z akceptacją wniosków przedstawionych w filmikach na YouTube. Dlatego serwis podjął walkę z fałszywymi informacjami na temat koronawirusa oraz 5G.

Czy jednak to nie będzie dodatkowe paliwo dla przeciwników nowej technologii?

Źródła: www.gry-online.pl, www.gry-online.pl, tech.wp.pl, www.gov.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować