×

Cierpiał na ciągłe bóle głowy oraz wymioty. Okazało się, że miał „pasażera na gapę” wewnątrz głowy!

Mężczyzna cierpiał na ogromne bóle głowy i często wymiotował. Gdy poszedł do lekarza dowiedział się, że tasiemiec dostał się do wewnątrz jego głowy!

Pierwszym podejrzeniem był rak mózgu

Do latach rozdzierających bóle głowy długo oczekiwana diagnoza mężczyzny z Teksasu była koszmarna. Na szczęście Gerardo Moctezuma zgłosił się do szpitala, gdy jego bóle głowy spowodowały zawroty głowy i omdlenia. Niezwykłe objawy wskazujące na raka mózgu okazało się czymś kompletnie innym, 40- letni Moctezuma wypowiedział się, że ból niejednokrotnie prowadził do wymiotów. Nie spodziewał się, że jego problemy zdrowotne mogą pochodzić od pasożyta! 

Tasiemiec wewnątrz głowy

Obrazy MRI ujawniły zagrażające życiu ciśnienie w mózgu Moctezumy – larwy tasiemca. Znajdowały się one w komorze mózgu, wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym. Doktor potwierdził, że zgłosił się w samą porę! Nazywa się to neurocysticerkozą, która może powodować objawy neurologiczne, gdy w mózgu rozwijają się torbiele larwalne. Dr Jordan Amadio, neurochirurg w Austin’s Ascension Seton Medical Center powiedział, że torbiel tasiemca mógłby go zabić, gdyby wciąż odkładał wizytę.

Larwy mogą się rozwijać przez lata

Lekarz stwierdził, że pasożyt prawdopodobnie dostał się do ciała Moctezumy, gdy ten mieszkał w Meksyku, ale przeniósł się do USA ponad 14 lat przed diagnozą. Oznacza to więc, że larwy tasiemca mogły żyć w jego ciele od ponad dekady:

Większość takich przypadków nie występuje w ten sposób, te cysty mogą rosnąć w organizmie przez wiele lat. Tam, gdzie ten problem jest endemiczny, widzimy więcej osób  nieświadomych, że są zarażeni larwami tasiemca.

Moctezuma przeszedł operację doraźną w celu usunięcia torbieli. Amadio otworzył część czaszki w pobliżu pnia mózgu i z powodzeniem usunął torbiel w jednym kawałku. Lekarz powiedział, że Moctezuma całkowicie wyzdrowiał po operacji mózgu. Jest wolny od bólu głowy i wraca do pracy. Lekarz podkreśla, że pasożyty wciąż są problemem na całym świecie i żaden kraj nie jest od nich wolny. Przypadek, że tasiemiec dostanie się do wewnątrz głowy są niezwykle rzadkie.

Warto zadbać o swoje zdrowie, myjąc dokładnie warzywa oraz owoce i unikając surowego mięsa. Jak widać nawet w krajach wysoko rozwiniętych, pasożyty wciąż występują!

Źródła: edition.cnn.com, www.rmf24.pl, www.click2houston.com, www.washingtonpost.com
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Imgur, Wikipedia

Może Cię zainteresować