×

Talibowie przejęli afgańską telewizję. Uzbrojeni bojownicy występują na wizji

Talibowie przejęli afgańską telewizję. Islamscy radykałowie uzbrojeni w karabiny maszynowe kontrolują przekaz wysyłany przez państwową telewizję. Podczas nadawania wiadomości stoją za plecami prezenterów, aby upewnić się, że odpowiednie treści trafiają do odbiorców.

Talibowie w studio telewizyjnym

Sytuacja w Afganistanie z tygodnia na tydzień ulega pogorszeniu. Zrozpaczeni mieszkańcy widzą jak na ich oczach Talibowie przekształcają ich kraj w pierwszy na świecie kalifat. Coraz mniej osób upatruje nadziei na uniknięcie piekła wojny w ucieczce za granicę. Opuszczenie Afganistanu w chwili obecnej niemal graniczy z cudem. Islamiści rozpoczęli już wprowadzanie w kraju własnych porządków. Swoją kontrolą objęli niemal wszystkie dziedziny życia. Nawet publiczne media znalazły się w ich rękach. Wiadomości prowadzone są pod ciągłym nadzorem uzbrojonych bojowników.

W mediach społecznościowych krąży nagranie afgańskiego programu informacyjnego. Na filmiku widać prezentera odczytującego najświeższe wiadomości. Od razu można zauważyć, że mężczyzna jest wyjątkowo spięty. Za jego plecami stoi bowiem dwóch talibów uzbrojonych w karabiny. Mężczyźni z uwagą wsłuchują się w każde słowo prowadzącego. Trudno nie odnieść wrażenia, że ewentualna próba powiedzenia czegoś, co nie jest spójne z polityką talibów, mogłaby być dla prezentera równoznaczna ze śmiercią.

Talibowie przejęli afgańską telewizję

W opublikowanym w sieci odcinku prowadzący opowiadał przede wszystkim o upadku rządu prezydenta Aszrafa Ghaniego w Afganistanie. Gospodarz zachęcał przy tym obywateli Afganistanu, aby współpracowali z talibami. Zaznaczał, że nikt nie ma powodów do obaw.

Użytkownicy Twittera bardzo mocno zareagowali na nagrania z afgańskiej telewizji.

Talibowie stanęli za gospodarzem podczas jego prezentacji. Czemu? Być może pokaz siły lub po prostu czysta głupota.

Irańska dziennikarka i aktywistka, Masih Alinejad nie może uwierzyć, że w jej ojczyźnie mają miejsce takie sceny. Kobieta napisała w mediach społecznościowych:

To surrealistyczne. Bojownicy talibów pozują za tym wyraźnie skamieniałym prezenterem telewizyjnym z bronią i zmuszają go do powiedzenia, że ludzie z Afganistanu nie powinni bać się Emiratu Islamskiego. Sami talibowie są synonimem strachu w umysłach milionów ludzi.

W zeszły czwartek dwóch zamachowców samobójców dokonało ataków w pobliżu lotniska w Kabulu. Śmierć poniosło 13 żołnierzy amerykańskich i ok. 90 Afgańczyków.

Źródła: www.o2.pl, natemat.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij