×

Tak wyglądał transport rannych z Chorwacji. Na pokładzie 10, a nie 13 pacjentów

W środę po południu dziesięciu poszkodowanych pielgrzymów wróciło do Polski. Tuż po godz. 15.00 maszyna wylądowała na wojskowej części lotniska Chopina w Warszawie. Tak wyglądał transport rannych z Chorwacji — medyczną opiekę nad poszkodowanymi sprawował Zespół Ewakuacji Medycznej z 8. BLTr (Baza Lotnictwa Transportowego).

10 osób wróciło do Polski

Na początku mówiono o 13 osobach, ostatecznie okazało się jednak, że do Polski ma wrócić 10 rannych.

Stan trojga pacjentów (…) zmienił się na tyle, że dziś nie nadają się do transportu lotniczego. To nie są jakieś poważne wątpliwości, ich stan jest stabilny, ale wymagają dodatkowej diagnostyki

– poinformował dr Artur Zaczyński, szef Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

W środę popołudniu dziesięciu poszkodowanych w wypadku autokaru pielgrzymów wróciło do Polski. Rannych przetransportowano wojskowym samolotem C-130 Casa. Maszyna najpierw wylądowała na lotnisku Chopina w Warszawie, następnie wyruszyła do Poznania.

Tak wyglądał transport rannych z Chorwacji

Poszkodowanymi opiekowała się ośmioosobowa grupa medyków. Wśród nich byli lekarze, ratownicy medyczni, przedstawiciele LPR i Polskiej Misji Humanitarno-Medycznej. Na lotnisku w Warszawie na chorych czekało sześć karetek pogotowia.

Wszystko po to, by zapewnić pacjentom maksymalne bezpieczeństwo. Przed nimi długie leczenie i rehabilitacja. Być może w przyszłym tygodniu organizowane będą kolejne transporty, ale nic nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone

– przekazał reporter Polsat News.

Jak wyglądał transport rannych? Możemy się tego dowiedzieć dzięki zdjęciom, które zamieszczono w mediach społecznościowych.

Baza Lotnictwa Transportowego wykonała transport medyczny rannych Polaków z Zagrzebia do Warszawy i Poznania. Na pokładzie samolotu CASA C-295M było 10 pacjentów, którzy zostali ranni w wypadku autobusu w Chorwacji. Medyczną opiekę nad poszkodowanymi sprawował Zespół Ewakuacji Medycznej z 8. BLTR.

– przekazano w poście.

Poszkodowani trafili do placówek w woj. mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim. Pacjenci mają głównie urazy kręgosłupa i kończyn. W chorwackich szpitalach na powrót do domu nadal oczekuje 18 pacjentów.

Fotografie: Twitter.com (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować