×

Szef ukraińskiego MSZ oskarża Niemcy: „Pomogliście zbudować potęgę Rosji”

Dmytro Kułeba, szef ukraińskiego MSZ oskarża Niemcy w talk-show, emitowanym w niemieckiej telewizji publicznej ARD: „Z przykrością muszę to powiedzieć: w rzeczywistości pomogliście zbudować obecną potęgę Rosji”.

Szef ukraińskiego MSZ oskarża Niemcy

Postawa Niemców wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę od początku wzbudzała spore kontrowersje. Nasi zachodni sąsiedzi nie chcieli wysyłać broni na Ukrainę, zaproponowali natomiast przekazanie… hełmów. Tyle że i te długo nie docierały do celu. Problem pojawił się także m.in. przy odłączeniu wschodnich banków od systemu SWIFT. A gdy Zełenski rozmawiał z Olafem Scholzem na temat nałożenia embarga na rosyjską ropę i gaz, ukraiński ambasador w Berlinie stwierdził, że rozmowa z Scholzem przypominała rozmowę ze ścianą.

Dmytro Kułeba, szef ukraińskiego MSZ, w niedzielę był gościem talk-show w niemieckiej telewizji publicznej ARD. Kułeba nie przebierał w słowach. Będąc na wizji, sformułował poważne oskarżenia wobec Niemców.

Z przykrością muszę to powiedzieć: w rzeczywistości pomogliście zbudować obecną potęgę Rosji

– powiedział Kułeba.

Mamy nadzieję, że również wniesiecie odpowiednio dużo, żeby powstrzymać rosyjską machinę wojenną

– dodał.

Trzy oczekiwania wobec Niemiec

Czego Ukraina oczekuje od Niemców? Kułeba sformułował trzy główne oczekiwania. Pierwsze z nich dotyczy dostaw wszelkiej niezbędnej broni.

Kułeba nawiązał do czasów, gdy kanclerzem Niemiec była Angela Merkel. Stwierdził, że Niemcy prowadziły z Rosją współpracę obronną na dużą skalę.

Może teraz jest czas, abyśmy otrzymali wszystko, czego potrzebujemy, by się bronić

– zasugerował szef ukraińskiego MSZ.

Po drugie, jak mówił szef MSZ, konieczne jest podjęcie ostrzejszych środków represyjnych wobec Rosji. Kułeba podkreślił, że gdy pyta partnerów z UE, dlaczego np. pewien rosyjski bank nie został jeszcze odłączony od systemu SWIFT, w odpowiedzi słyszy, że to decyzja Niemiec.

Chciałbym, aby Niemcy zajmowały wiodącą pozycję, jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji

– mówił Kułeba.

Na koniec szef MSZ poruszył kwestię wstąpienia Ukrainy do UE.

Nie będzie to możliwe w mgnieniu oka, ale oczekujemy, że rząd niemiecki również poprze tę decyzję ponieważ Ukraina należy do Europy, a z Ukrainą Europa będzie bezpieczniejsza

– zaznaczył.

Na koniec Dmytro Kułeba podkreślił, że Ukraina płaci wysoką cenę za prowadzenie „dialogu” z Rosją i zaapelował, by Niemcy naprawili swój błąd.

Teraz płacimy za to cenę. Nasze dzieci są zabijane, nasze miasta są równane z ziemią. Oznacza to, że powinniście przyznać się, że popełniliście błąd i go naprawić. Powstrzymajcie prezydenta Rosji Władimira Putina, bo Ukraina nie jest dla niego ostatnim celem. Uwierzcie mi

– zakończył ukraiński minister.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować