×

Lista skutków ubocznych szczepionki na koronawirusa. Ekspert wyjaśnia

Szczepionka bezpieczna dla seniorów? Naukowcy zauważyli, że skutki uboczne szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u osób powyżej 55. roku życia występują rzadziej i z mniejszym nasileniem niż w przypadku młodszych uczestników badania.

Szczepionka bezpieczna dla seniorów?

W Wielkiej Brytanii zostały już podane pierwsze szczepionki przeciw SARS-CoV-2. W tym tygodniu (14 grudnia) zaczęły się szczepić także osoby zamieszkujące Stany Zjednoczone i Kanadę. W Polsce preparat firmy Pfizer i BioNTech ma być dostępny w styczniu, ale najpierw potrzebna jest opinia Europejskiej Agencji Leków.

Jak tłumaczy dr hab. Piotr Rzymski, szczepionka przeciw SARS-CoV-2 jest bezpieczna, a ewentualne skutki uboczne po jej podaniu „nie różnią się zasadniczo od tych, których można się spodziewać po innych szczepieniach przeciwko chorobom wirusowym”.

Każde szczepienie wiąże się z możliwością wystąpienia objawów poszczepiennych, ale takie objawy jak ból głowy czy mięśni, zmęczenie to są objawy, można powiedzieć, typowe, występujące np. po zaszczepieniu na grypę. Zasadniczo, jeśli chodzi o możliwe objawy niepożądane, które mogą wystąpić po szczepionce Pfizera – nie ma w nich nic zaskakującego. Co ważne, żaden z tych objawów nie wskazuje też na jakieś ryzyko zdarzeń, które byłyby zagrożeniem dla zdrowia czy życia.

Ekspert w dziedzinie biologii medycznej uważa, że bezpieczniejszym sposobem przetrwania pandemii jest zaszczepienie się, niż branie udziału w „loterii”:

Objawy te, jeśli w ogóle wystąpią, to w krótkim czasie po zaszczepieniu i powinny być krótkotrwałe. Zdecydowanie wolę ich doświadczyć niż brać udział w loterii związanej z zachorowaniem na COVID-19. Analizując profil bezpieczeństwa, nie mam obaw, by się zaszczepić.

Najczęstsze skutki uboczne

Na podstawie badań klinicznych szczepionki Pfizera, do najczęściej występujących skutków ubocznych, trwających na ogół nie dłużej niż kilka dni, zaliczono:

  • ból i zaczerwienienie skóry w miejscu wstrzyknięcia (80 proc.),
  • zmęczenie (63 proc.),
  • ból głowy (55 proc.),
  • ból mięśni (38 proc.),
  • dreszcze (32 proc.),
  • ból stawów (24 proc.),
  • gorączka (14 proc.).

Okazuje się, że częściej spodziewać się ich można po podaniu drugiej dawki szczepionki.

Podobne symptomy można obserwować po podaniu wielu innych szczepionek. Tu dochodzi sporadycznie powiększenie węzłów chłonnych, odnotowane u zaledwie 0,3 proc. uczestników i trwające koło dziesięciu dni. Nie stwierdzono, by zaszczepienie wywoływało zdarzenia neurologiczne, neurozapalne czy zakrzepowe. To prawda, że w grupie zaszczepionych odnotowano 4 przypadki objawu Bella, czyli samoistnego i najczęściej przejściowego paraliżu nerwu twarzowego. Nie zostały one powiązane z zaszczepieniem, bo ich częstość występowania, czyli 0,018 proc., mieści się w granicach częstości obserwowanej w populacji, która wynosi 0,015-0,03 proc.

– wyjaśnił dr hab. Rzymski. Dodał, że jest pewna grupa osób, u której rzadziej występują objawy niepożądane po szczepionce przeciw SARS-CoV-2:

Warto natomiast zauważyć, że skutki uboczne podania BNT162b2 u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestników badania.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, polskieradio24.pl, wydarzenia.interia.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować