×

Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. Wiadomo, komu zostanie podana w Polsce

Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów! Zaskakująca decyzja rządu po rekomendacjach Rady Medycznej. Komu więc zostanie podany ten specyfik?

Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów

W piątek (29 stycznia) Europejska Agencja Leków (EMA) zezwoliła na dystrybucję szczepionki AstraZeneca na rynku Unii Europejskiej. To już trzecia szczepionka po preparatach firm BioNTech/Pfizer i Moderna, która trafi do Polski już niedługo. Czym się charakteryzuje?

Na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące szczepionki AstraZeneca. Zaznaczono, że preparat podaje się osobom dorosłym (od 18 do 55 lat), ponieważ „obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych”.

Szczepionka AstraZeneca działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed Covid-19. Preparat podaje się w dwóch dawkach. Drugą dawkę powinno się otrzymać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszym wstrzyknięciu.

Czy występują objawy po przyjęciu szczepionki?

Działania niepożądane nowej szczepionki nie odbiegały od norm. Zwykle objawy określano jako łagodne lub umiarkowane i znikały po kilku dniach.

Pacjenci skarżyli się głównie na ból i tkliwość w miejscu wykrzyknięcia, ból głowy oraz mięśni, zmęczenie czy nudności. Takie objawy potwierdziło ok. 10 proc. badanych.

Z kolei wymioty oraz biegunka wystąpiły u mniej niż 10 proc osób. U grupy poniżej 1 proc. pojawiły się objawy takie jak: zawroty głowy, pocenie się, ból brzucha, zmniejszenie apetytu czy wysypka.

Nauczyciele otrzymają szczepionki

Michał Dworzyk, szef KPRM wprost stwierdza, że nowy produkt zostanie wykorzystany w trakcie szczepienia nauczycieli. We wtorek (2 lutego) w trakcie konferencji przekazał tę informację:

Wczoraj wieczorem Rada Medyczna przedłożyła takie rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZenaca na podstawie których podjęta została decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18. a 60. rokiem życia. W konsekwencji również Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1c, tzn. nauczycieli, w pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III oraz nauczycieli przedszkolnych.

Okazuje się, że od 1 lutego trwają przygotowania do tego projektu szczepień.

W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy szczepionki AstraZeneca i również w przyszłym tygodniu chcielibyśmy, aby rozpoczęły się szczepienia nauczycieli.

– mówił Dworczyk.

Źródła: www.money.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.medonet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij