×

Szczegóły pogrzebu księcia Filipa. Ceremonia jest już zaplanowana co do detalu

Szczegóły pogrzebu księcia Filipa są zaskakujące. 99-letni mąż królowej Elżbiety II ma poważne problemy zdrowotne i od jakiegoś czasu przebywa w szpitalu. W związku z tym, pojawiły się doniesienia dotyczące procedur, które wejdą w życie w przypadku śmierci monarchy. Brytyjczycy martwią się o schorowanego księcia.

Zmienne koleje losu

Brytyjska rodzina królewska w ostatnich miesiącach zdecydowanie nie może narzekać na nudę. Gdy wszyscy sądzili, że po tzw. megxicie sytuacja wróciła do normy, świat obiegły doniesienia o tym, że księżna Kate oraz książę William możliwe, że zostaną znów rodzicami. Niestety po radosnych wieściach, Pałac Buckingham musiał zmierzyć się z łamiącymi serce wydarzeniami. Stan zdrowia księcia Filipa znacząco się pogorszył. Liczący aż 99 lat monarcha trafił na obserwację do szpitala. Choć nic nie wskazuje na to, aby księciu groziła śmierć, rodzina królewska od dawna jest już przygotowana na ewentualność zgonu męża królowej Elżbiety II.

99-letni monarcha na chwilę obecną jest najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego. Oprócz tego, może poszczycić się najwyższym wiekiem wśród wszystkich współmałżonków panujących monarchów. Książę Filip w czerwcu tego roku skończy 100 lat. Wkrótce rozpoczną się przygotowania do tej niezwykłej uroczystości. Mimo wszystko, rodzina królewska woli chuchać na zimne, dlatego już teraz posiada scenariusz na wypadek śmierci księcia. Procedura nosi nazwę operacji Forth Bridge.

Szczegóły pogrzebu księcia Filipa

W sytuacji, gdy książę Edynburga umrze, Pałac Buckingham wyda specjalne oświadczenie. Dokument zostanie w pierwszej kolejności przekazany Stowarzyszeniu Prasowemu oraz BBC. Jeśli zgon nastąpiłby w nocy, to procedura musi zostać zrealizowana najpóźniej do godziny 8:00 rano. W wyjątkowych sytuacjach media mogą zostać poinformowane, że książę jest bliski śmierci, jednak bardziej prawdopodobne jest, że wiadomość o śmierci księcia Filipa dotrze do opinii publicznej już po fakcie. 

Wówczas kraj automatycznie wejdzie w okres żałoby narodowej. Oznacza to, że w kraju flagi zostaną opuszczone do połowy masztu. Co więcej, w okresie przygotowań do pogrzebu księcia królowa Elżbieta II zaprzestanie zajmowania się sprawami państwowymi. Prezenterzy telewizyjni będą musieli nosić czarne ubrania na znak szacunku dla zmarłego księcia.

Jak będzie wyglądała ceremonia?

Książę Filip ze względu na to, że jest mężem królowej, ma prawo do pełnego pogrzebu państwowego. Po śmierci jego ciało zostanie wystawione w Opactwie Westminsterskim, aby Brytyjczycy mogli oddać hołd zmarłemu. Później zwłoki spoczną w kaplicy św. Jerzego.

Z plotek wynika, że książę Filip aktywnie uczestniczył w planowaniu swojego pochówku. Monarcha miał powiedzieć, że nie podoba mu się wizja państwowego pogrzebu z pełnymi honorami. Książę Edynburga chciałby prywatnego nabożeństwa w kaplicy św. Jerzego w Windsorze w stylu wojskowego pogrzebu. Życzyłby sobie, aby jego ciało spoczęło we Frogmore Gardens.

Brytyjskie media zaznaczają, że protokół pogrzebowy dla rodziny królewskiej stworzono przed pandemią. Oznacza to, że stoi on w sprzeczności z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi. W ewentualnym pochówku mogłaby uczestniczyć tylko najbliższa rodzina i przyjaciele.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować