×

Afgańska dziewczynka z okładki National Geographic. Odnaleziono ją po 17 latach!

Afganistan zmienia się w piekło na ziemi. Pisaliśmy dziś o dantejskich scenach na lotnisku w Kabuli. Ludzie w akcie desperacji szturmują samoloty. Są gotowi zrobić wszystko, by uciec z kraju przejętego przez Talibów.

W świetle tych wydarzeń, warto przypomnieć fotografię z lat 70’tych, która poruszyła świat

Fotografia z portretem Szarbat Guli znanej później jako „Afgańska dziewczynka”. Zdjęcie zostało zrobione 35 lat temu, dziś na nowo nabiera znaczenia. Portret dziewczynki wzruszył miliony ludzi na całym świecie. Stał się symbolem afgańskich uchodźców.

Dziewczynka ze zdjęcia Steve’a McCurry’ego została okrzyknięta „Mona Lisą XXI w.”

W 1984 r. amerykański reporter Steve McCurry pracował dla magazynu „National Geographic”. Przybył do obozu dla uchodźców na granicy pakistańsko-afgańskiej. W tamtym czasie pogrążony w chaosie Afganistan był pod okupacją Związku Radzieckiego.

Obóz znajdował się w miejscowości Nasir Bagh. Podczas spaceru pomiędzy namiotami, usłyszał odgłosy dzieci. Uchylił rąbek materiału i zajrzał do środka. Okazało się, że namiot jest szkołą. Spotkanie z dziewczynką, fotograf opisał w następującymi słowami:

„Natychmiast moją uwagę przykuły oczy jednej z dziewcząt, na oko 12-latki. Jednak kiedy zobaczyła obcego, zasłoniła twarz. Sięgnąłem po aparat. W namiocie było dość jasno, do tego mój Nikon miał założony idealny na takie zdjęcia obiektyw Nikon 105 mm F2.5. Wykonałem kilkanaście zdjęć dziewczynki, ta jednak ciągle zasłaniała twarz. Kilkukrotnie prosiłem, by zabrała ręce, ona była jednak nieugięta. Dopiero interwencja nauczyciela ukazała całą twarz. Wykonałem dwa zdjęcia, a ona znowu uniosła szal”

Artysta musiał zmienić film w aparacie, gdy wrócił dziewczynki już nie było. Rok później opublikował fotografię i natychmiast stała się kultowym dziełem.

Zdjęcie pojawiło się na okładce magazynu National Geographic. Wszyscy pytali: Kim jest dziewczynka?

Zdjęcie dziewczynki poruszyło wiele ludzi, którzy chcieli się dowiedzieć kim jest. Choć sam fotograf próbował się dowiedzieć czegoś o bohaterce zdjęcia, nie było to łatwe zadanie. Władzę w Afganistanie przejęli talibowie, którzy nie chcieli w swoim państwie zachodnich mediów. Dotarcie do prawdy nastąpiło prawie dwie dekady później.

Szarbat Gula – dziewczynka ze zdjęcia Steve’a McCurry’ego. Znaleziona po 17 latach

źródło: National Geographic

źródło: National Geographic

Szarbat Gula urodziła się w latach 70’tych. Podczas wykonania zdjęcia miała ok. 10 lat. Jej rodzice zginęli w latach 80’tych podczas ataku radzieckich wojsk. Przez wiele lat nie zdawała sobie sprawy, że jej portret jest symbolem konfliktu w Afganistanie.

Gul pod koniec lat 80. została żoną piekarza Rahmata. Miała z nim trzy córki: Robinę, Zahidę i Alię. Niestety, w 2012 r. jej mąż zmarł na zapalenie wątroby typu C, wcześniej pochowali córkę. Do Afganistanu wróciła w 1992 r., zamieszkała w wiosce w górach ponieważ astma sprawiała jej problemy z oddychaniem.

Jej tożsamość została odkryta dopiero w 2002 roku, gdy fotograf McCurry przyleciał do Afganistanu. To właśnie wtedy dowiedziała się o swojej popularności.

W 2016 roku kobieta znów pojawiła się na nagłówkach gazet. Została deportowana z Pakistanu za posługiwanie się podrabianymi dokumentami. W ojczyźnie powitał ją prezydent Afganistanu, który obiecał jej pomoc w powrocie do kraju.

W wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC, wyznała:

Zdjęcie przyniosło mi więcej problemów niż korzyści. Sprawiło, że stałam się sławna, ale doprowadziło też do mojego aresztowania. Przed nim byłam zwykłą wieśniaczką. Nie podobało mi się ani zdjęcie, ani uwaga mediów. Teraz jestem szczęśliwa, że dało mi honor i sprawiło, że stałam się popularna.

Przyznała, że po latach doceniła wpływ fotografii na innych. Zrozumiała, że powinna być dumna, bo stała się symbolem innych kobiet i sierot z jej kraju.

Afganistan znów jest przejęty przez Talibów

Po decyzji wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu, ich przeciwnicy Talibowie zaczęli zajmować większe miasta w kraju. Prezydent Ashraf Ghani opuścił kraj. Przerażeni ludzie spakowali swoje majątki. Tak wiele osób zaczęło wypłaca z kont swoje pieniądze, że sejfy banków świecą pustkami. W Kabulu zamknięte są sklepy i szkoły.

Rzeczywistość w mieście zmieniła się w kilkadziesiąt godzin. Świetnym przykładem jest zmiana ubioru dziennikarki stacji BBC.

Może Cię zainteresować