×

Rzecznik talibów ostrzegł kobiety. Lepiej żeby nie wychodziły z domów!

Rzecznik talibów ostrzegł kobiety. We wtorek odbyła się konferencja, w czasie której poinformował, że nie powinny chodzić do pracy oraz do szkoły. Zapewnił jednak, że sytuacja jest tymczasowa. Według jego słów wszystko powinno się unormować już w niedługim czasie.

Rzecznik talibów ostrzegł kobiety

We wtorek odbyła się konferencja prasowa z udziałem Zabiullaha Mudżahida, czyli rzecznika talibów. W czasie jej trwania zwrócił się do kobiet, aby zaprzestały chodzenia do pracy oraz szkoły. Podkreślił, że wszystko to dla ich bezpieczeństwa oraz że sytuacja ulegnie zmianie w niedługim czasie.

Według jego słów jest to rozwiązanie tymczasowe, dopóki sytuacja w Afganistanie nie unormuje się. Bojownicy nie są nauczeni bowiem, jak postępować z kobietami. Teraz są szkoleni i zmieniają się. Zapewnił, że w ich państwie panie nie będą „traktowane w sposób lekceważący lub broń Boże, krzywdzone”.

Chcemy mieć pewność, że nie będą miały żadnych obaw. Dlatego poprosiliśmy o zwolnienie z pracy – dopóki sytuacja nie wróci do normalnego porządku i nie zostaną wprowadzone procedury związane z kobietami. Gdy zostanie to ogłoszone będą mogły wrócić do pracy.

CNN podkreśla, że choć talibowie zaznaczają, że obostrzenia dla kobiet będą mniej surowe, żaden z przywódców nie dał słowa, że nie zostaną ograniczone wcale. Co więcej, wiele pań już zetknęło się z przemocą…

Rzecznik talibów ostrzegł kobiety 1
Twitter

W rzeczywistości sytuacja jest tragiczna

Niestety, mimo zapewnień rzecznika z Afganistanu napływają niepokojące wieści. W wielu regionach kraju kobiety i dziewczynki znów nie mogą wychodzić bez obecności mężczyzny. To jeszcze nie wszystko. Jak się okazuje, są też bite, gwałcone i mordowane za przejawy nieposłuszeństwa.

W związku z napływającymi informacjami o brutalnym traktowaniu kobiet Bank Światowy postanowił odciąć Afganistan od pieniędzy. Właśnie dzień po tym zwołano konferencję, w czasie której rzecznik talibów ostrzegł kobiety.

Sytuacja kobiet w Afganistanie pod rządami talibów w latach 1996-2001 była tragiczna. Nikomu nie trzeba chyba przypominać, że nie miały one żadnych praw. Nie pozwalano im na studiowanie czy pracowanie. Nie mogły nawet wyjść z domu bez opieki mężczyzny. Co więcej, musiały także nosić nikaby. Strój ten całkowicie zakrywa twarz oraz ciało. Mężczyzna mógł z nimi robić dosłownie to, na co tylko miał ochotę. Kobieta była w pełni zależna.

Przypomnijmy tylko, że talibowie po 20 latach znów przejęli władzę w Afganistanie. Sytuacja kobiet, która uległa poprawie przez ten czas, znów jest tragiczna.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij