×

Sprzedała swoją córeczkę, aby mieć na jedzenie. 6-latka jeszcze nie wie, co ją czeka

W Afganistanie panuje właśnie potworna susza. Ludziom brakuje wody, a sytuacja jest tak zła, że część z nich musiała opuścić swoje domy. To jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że niektóre rodziny decydują się na sprzedaż swoich dzieci, aby móc przeżyć.

Więcej przesiedlonych niż w czasie walk

Przerażająca susza sprawiła, że w ostatnim czasie domy w Afganistanie opuściło więcej osób, niż z powodu wojny z tak zwanym Państwem Islamskim. Z jej powodu tylko w bieżącym roku przesiedlonych w tym kraju zostało już ponad 275 tysięcy osób. To naprawdę o wiele więcej niż w czasie trwania wojny pomiędzy rządem kraju a talibami…

Sprzedają własne dzieci, aby przeżyć

Ludzie są bardzo zdesperowani. Na tyle, że sprzedają własne dzieci. Jedna z matek przyznała się do tego w rozmowie z telewizją CNN.

Mamareen ma 6-letnią córkę o imieniu Akila. Obie mieszkają na razie w obozie dla uchodźców. Dziewczynka będzie musiała jednak już niedługo opuścić matkę. Kobieta sprzedała ją pewnemu mężczyźnie za 3 tysiące dolarów. Człowiek, który kupił Akilę, ma na imię Najmuddin. Co ma zamiar zrobić z dziewczynką? We właściwym czasie przekaże dziecko swojemu synowi. Chłopiec ma w tej chwili 10 lat.

Jak Mamareen wytłumaczyła swoje postępowanie?

Uciekłam z mojej wioski razem z trójką dzieci ze względu na suszę. Sądziłam, że tu mogę liczyć na pomoc. Ale myliłam się. Chciałam uchronić moje dzieci przed głodem. Właśnie dlatego sprzedałam córkę za 3 tysiące dolarów. Jak dotąd dostałam tylko 70. Nie mam pieniędzy i nie mam jedzenia, ani żadnego wsparcia, bo mój mąż nie żyje

Dziewczynka nie ma jeszcze o niczym pojęcia

6-letnia Akila nie wie jeszcze, ze została sprzedana. Matka na razie nie chciała jej o tym mówić.

Ona nie wie, że ją sprzedałam. Skąd ma wiedzieć? Jeszcze jest dzieckiem. Ale ja nie miałam wyboru

„Spłacę ją w ciągu najbliższych 2, 3 lat”

Najmuddin twierdzi, że fakt, że kupił Akilę świadczy o jego dobrym sercu. Oto, jak tłumaczy motywy swojego postępowania:

Jej rodzina nie miała jedzenia. Byli głodni. Rozumiem to. Sam jestem biedny, ale spłacę dziewczynkę. W ciągu kolejnych dwóch albo trzech lat. Pytasz, jakie znaczenie ma fakt, że to są dzieci? To nie ma znaczenia. To normalne. Starzy mężczyźni żenią się z małymi dziewczynkami. To się dzieje

„Jest bardzo źle!”

Mężczyzna, który kupił Akilę, również uciekł przed suszą i tak jak Mamareen oraz jej dzieci, przebywa w obozie. Sam podkreśla, żę ludzie, uciekający przed suszą, robią wszystko, co tylko są w stanie, aby się uratować. Najmuddin, tak relacjonuje to, co się dzieje:

Uprawa pszenicy była niemożliwa. To dlatego, że pola były całkowicie wysuszone. Straciliśmy nasze źródło utrzymania i nasze zwierzęta. Owce, krowy i kozy – wszystkie zmarły z głodu. Nie mieliśmy czym ich karmić

Nie ona jedna

Z kolei Mamareen nie jest jedyną, która sprzedała własne dziecko, aby móc przeżyć. W całym obozie ma miejsce bardzo wiele podobnych historii. Można na przykład dowiedzieć się o tym, że inna kobieta sprzedała swoją 4-letnią córeczkę jakiemuś 20-latkowi.

Nam trudno jest sobie wyobrazić takie zachowania i zrozumieć je, ale ci ludzie są naprawdę zdesperowani. Wielkimi krokami zbliża się zima, a co za tym idzie, głód stanie się jeszcze bardziej odczuwalny.

Może Cię zainteresować