×

Apokalipsa w Afganistanie. Tłumy na lotnisku i ludzie wypadający z samolotu

Apokalipsa w Afganistanie. Po tym, jak kraj przeszedł w ręce Talibów, tysiące ludzi usiłują ewakuować się za granicę. Afgańczycy są tak zdesperowani, że chwytają się wszystkiego, co mogłoby dać im szansę na ucieczkę. Doskonale wiedzą, że islamiści wkrótce zamienią ich życie w prawdziwy horror.

Islam zagraża światu

W ostatnich dniach z Afganistanu napływają coraz gorsze wiadomości. Po tym, jak władzę nad krajem przejęli radykalni islamiści stało się jasne, że w najbliższych latach cały świat po raz kolejny będzie musiał stawić czoła nieuniknionym atakom terrorystycznym oraz falom emigrantów. Tysiące Afgańczyków nauczonych przeszłością doskonale zdaje sobie sprawę, że ich kraj po raz kolejny znalazł się na granicy wojny. Wszyscy robią, co w ich mocy, aby jak najszybciej wyjechać za granicę.

Na lotnisku Hamida Karzaja w Kabulu w Afganistanie w minioną niedzielę dochodziło do przerażających scen. Do sieci trafiło nagranie pokazujące tłumy wspinające się po rękawie lotniczym w celu przedostania się do samolotu znajdującego się na płycie lotniska. Nagranie udostępniła na Twitterze dziś rano szefowa biura BBC South Asia, Nicola Careem.

To być może jeden z najsmutniejszych obrazów, jakie widziałam w Afganistanie. Ludzie, którzy są tak zdesperowani i zarazem osamotnieni. Bez agencji, pomocy ONZ, rządu. Bez niczego.

Na filmiku można zobaczyć samolot, do którego wdzierają się tłumy zrozpaczonych ludzi. Jest to odrzutowiec Kam Air użytkowany przez afgańskie linie lotnicze.

Apokalipsa w Afganistanie

Finał zamieszania na lotnisku w Kabulu okazał się dramatyczny. Tłumy ludzi przedostały się na pas startowy i próbowały w ostatniej chwili wedrzeć się do wnętrza samolotu. Pilot nie zważał jednak na masę ludzi biegnących przed i po obu stronach maszyny, ponieważ w przeciwnym razie nie miałby najmniejszych szans na start.

Ostatecznie samolot odleciał wraz z doczepionymi na zewnątrz desperatami. Naturalnie ludzie nie zdołali przetrzymać w ten sposób całego lotu i niedługo po starcie runęli z dużej wysokości. Pasażerowie na gapę, którzy próbowali ukryć się w nadwoziu roztrzaskali się o pobliskie domy.

Z doniesień CNN wynika, że od poniedziałku rano wszystkie loty komercyjne z Kabulu zostały odwołane. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział BBC, że lotnisko w Kabulu zostało podzielone na część wojskową i część komercyjną. Stany Zjednoczone przejęły wojskową stronę lotniska i obecnie usiłują przeprowadzić ewakuację personelu ambasady.

Według niedzielnego oświadczenia Departamentu Stanu i Obrony, rząd USA zobowiązał się również do pomocy miejscowym pracownikom i ich rodzinom oraz innym „szczególnie narażonym obywatelom afgańskim” w ucieczce z kraju.

Już w styczniu zeszłego roku sytuacja w Afganistanie uległa zaognieniu, gdy doszło do głośnego zamachu bombowego.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij