×

Świecący plankton w Acapulco po raz pierwszy od 60 lat. Ocean wygląda obłędnie!

Świecący plankton w Acapulco! Na plaży pojawiły się bioluminescencyjne organizmy. Takiego zjawiska nie odnotowano w Meksyku od 60 lat. Czy naukowcy wiążą je z zamknięciem ludzi w domach z powodu zagrożenia koronawirusem? Niekoniecznie.

Świecący plankton w Acapulco

Od ponad miesiąca blisko połowa ludzkości decyzją rządów swoich krajów siedzi pozamykana w domach. Tyle czasu wystarczyło, by weneckie kanały stały się tak czyste, że pojawiły się w nich meduzy. Woda w Gangesie podobno nadaje się już do picia, a na ulice Zakopanego wyszły łosie.

Niestety, nie wszędzie natura się odradza. W Polsce od niedzieli płonie Biebrzański Park Narodowy. Pożar, który pochłonął życia wielu zwierząt zamieszkujących te tereny, wciąż nie został całkowicie opanowany.

Tymczasem w Acapulco po raz pierwszy od 60 lat na plaże przypłynął… bioluminescencyjny plankton. Zjawisko to można było zobaczyć gołym okiem, bo ocean rozświetlił się na niebiesko. Garstka ludzi, znajdujących się na plaży, (przed pandemią koronawirusa z reguły zatłoczonej), uwieczniała niezwykły widok na zdjęciach.

Naukowiec wyjaśnia

Media społecznościowe szybko podbiła hipoteza, że pojawienie się w oceanie plankton, który nie odwiedzał Meksyku przez minione 60 lat, świadczy o tym, że pod nieobecność ludzi natura trochę odzyskuje rezon.

Zaprzeczył jej biolog morski Enrique Ayala Duval, który wyjaśnił, w jaki sposób doszło do rozświetlenia oceanu:

Bioluminescencja to światło powstałe w wyniku reakcji biochemicznej, w której biorą udział lucyferyna (białko), tlen cząsteczkowy, ATP (adenozynotrifosforan) i enzymem lucyferaza. Lucyferyna zostaje utleniona z udziałem lucyferazy, który przyśpiesza reakcję, a ATP zapewnia energię niezbędną do przeprowadzenia reakcji.

Bioluminescencyjny plankton regularnie pojawia się w rejonie meksykańskiej Isla Holbox, można go zaobserwować także w Parku Narodowym Chacahua.

Źródła: www.o2.pl, twitter.com

Może Cię zainteresować