×

Pełnia Kwiatowego Księżyca przed nami! Czeka nas wyjątkowe zjawisko na niebie

Wyjątkowe święto wymaga wyjątkowej oprawy, a wszechświat najwyraźniej doskonale o tym wie. Dlatego w Dzień Matki czeka nas wyjątkowe zjawisko na niebie – przed nami Pełnia Kwiatowego Księżyca!

Czeka nas wyjątkowe zjawisko na niebie

W środę 26 maja obchodzimy święto wyjątkowe dla każdego z nas – Dzień Matki. Właśnie tego dnia będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko – Księżyc w Superpełni.

Superksiężyc będzie o 14 proc. większy niż zwykle i o 30 proc. jaśniejszy niż w apogeum (czyli przy największej odległości Ziemi od Księżyca). Co ciekawe, w tym roku to wyjątkowe zjawisko poprzedzi jeszcze całkowite zaćmienie Księżyca (niewidoczne w Polsce).

Niestety Superksiężyc bardzo trudno dostrzec gołym okiem. Dlaczego?

To przez to, jak działa nasz mózg, gdy Księżyc jest wysoko, nie mamy punktu odniesienia, więc nie widzimy, że jest on większy. Gdy jest on nisko, to nasz mózg porównuje go z obiektami ziemskimi i wtedy wydaje się on ogromny. Stąd trzeba pamiętać, że nie zawsze można ufać zmysłowi wzroku

– tłumaczy Bogna Pazderska, astronomka z gdańskiego Hevelianum w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Wytrwali mogą upatrywać zjawiska 26 maja 2021 roku. Stąd głosy, że to wyjątkowy prezent na Dzień Matki. Apogeum zjawiska będzie miało miejsce o godzinie 13:13.

Pełnia Kwiatowego Księżyca sprzyja miłości

Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę, zazwyczaj związaną ze starożytnością i nawiązującą do częstych zmian w przyrodzie, które zachodzą w czasie danego miesiąca. Dlatego pełnia, która występuje w maju, posiada nazwę związaną z kwitnącymi kwiatami. Pełnia Kwiatowego Księżyca – brzmi pięknie, prawda? Nazwy, których używa się wymiennie, brzmią już nieco gorzej. A są to: Pełnia Zajęcza, Mleczna bądź Sadzenie Kukurydzy.

Zwykło się mówić, że Pełnia Kwiatowego Księżyca sprzyja miłości i płodności. Niektórzy twierdzą, że wzmaga ochotę na jedzenie i… seks.

Przypomnijmy: W kwietniu mogliśmy dostrzec podobne zjawisko, nazywane Pełnią Kiełkującej Trawy. Natomiast zaćmienie Księżyca w Polsce będzie można zaobserwować 19 listopada.

Będziecie patrzeć w niebo?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować