×

Trąba powietrzna w Polsce! Nagranie zapiera dech w piersiach

Trąba powietrzna w Polsce, to nieczęsty widok! Jednak ta w pobliżu Krzyżanowic została nagrana przez kierowcę, który mógł zobaczyć, to intrygujące zjawisko pogodowe.

Niezwykłe zjawisko w pobliżu Krzyżanowic

Czytelnik portalu gazeta.pl przesłał nagranie, na którym udało mu się uchwycić trąbę powietrzną! Niezwykłe zjawisko zostało zarejestrowane w pobliżu Krzyżanowic znajdujących się w województwie śląskim. Zauważył to w sobotę koło godziny 14:00.

Pierwotnie mężczyzna myślał, że coś się pali, jednak zbliżając się do celu zauważył wirujące powietrze oraz unoszące drobinki ziemi. Dokładniej to zjawisko nazywa się diabełkiem pyłowym. Powstaje na skutek nagrzania się powierzchni w trakcie słonecznych dni i na wskutek różnicy temperatury ponad nagrzaną powierzchnią.

Trąba powietrzna w Polsce

W Polsce notuje się rocznie od 7 do 14 przypadków trąb powietrznych. Pojawiają się one na skutek zderzenia dwóch mas powietrza o zróżnicowanej temperaturze. Wówczas powstaje nagły wir powietrza, który zasysa obiekty znajdujące się dookoła niego. Najczęściej ich szerokość wynosi pomiędzy 200 a 260 metrów, chodź zwykle zdarzają się dużo mniejsze przypadki.

Nie są to zjawiska tak niszczycielskie, jak huragany czy tornada. Jednakże nawet trąby potrafią dewastować wielkie połacie terenów. Na szczęście znikają równie szybko, jak się pojawiają i zwykle nie stanowią zagrożenia, choć są wstanie unieść niektóre przedmioty, a nawet dzieci!

Najczęściej występują w okresie od maja do sierpnia w godzinach późno-popołudniowych. Wówczas różnica temperatur bywa najwyższa.

Trąba powietrzna w pobliżu Krzyżanowic
Facebook
Źródła: miamifakty.com, wiadomosci.gazeta.pl, www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij