×

Pełnia truskawkowego Księżyca. To niezwykłe zjawisko zobaczymy już jutro!

Pełnia truskawkowego Księżyca. Już w najbliższy piątek zobaczymy pełnię „truskawkowego Księżyca”, nazywanego też Różanym lub Gorącym Księżycem. Przy wschodzie Księżyca widoczne będzie również jego półcieniowe zaćmienie.

Pełnia Truskawkowego Księżyca

W środę 3 czerwca, Księżyc mijał punkt swojej orbity położony najbliżej Ziemi (tzw. perygeum), a już jutro będziemy mieli okazję oglądać wyjątkowe zjawisko – tzw. pełnię truskawkowego Księżyca. Skąd taka nazwa?

Określenie „truskawkowy Księżyc” pochodzi z kultury Indian z Ameryki Północnej. To Indianie stosowali nazwy słowne dla pełni Księżyca w poszczególnych miesiącach, a czerwcowa pełnia otrzymała swoją nazwę dlatego, że jest to czas zbierania… truskawek.

Dziś wiemy, że to określenie stosowały plemiona Algonkinów. Ale znane są również inne nazwy – Różany Księżyc i Gorący Księżyc.

Wyjątkowe widowisko na niebie już jutro

W piątek 5 czerwca będziemy mieć okazję, aby zobaczyć półcieniowe zaćmienie Księżyca. Będzie ono widoczne prawie w całej Afryce, Azji, Australii i we wschodniej Europie, również w Polsce.

Pełnia Księżyca nastąpi 5 czerwca o godzinie 21:12. Obliczenia astronomiczne wskazują moment początku zaćmienia na godzinę 19:46 polskiego czasu.

W naszym kraju Księżyc wzejdzie około godziny 20:54. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 21:25, a koniec o 23:04. Faza maksymalna wyniesie około 0,57 (to część tarczy Księżyca, która znajdzie się w półcieniu Ziemi).

Warto pamiętać, że zaćmienie półcieniowe nie jest tak spektakularne, jak zaćmienie całkowite. Zmieni się jasność Księżyca, ale jego barwa nie zmieni się na czerwoną. W początkowej fazie zjawiska Księżyc znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem. To może dodatkowo utrudnić obserwację.

Zaćmienie Księżyca, czyli co?

O zjawisku mówimy wtedy, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Księżycem będącym w pełni i nasz satelita wejdzie w cień Ziemi.

Zaćmienie może być: całkowite (gdy cała tarcza Księżyca znajdzie się w cieniu Ziemi), częściowe (gdy tylko część tarczy Księżyca jest w cieniu Ziemi) i półcieniowe (gdy Księżyc nie wszedł w cień Ziemi, ale w tzw. półcień).

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu mieliśmy okazję widzieć pełnię Różowego Księżyca, inaczej zwanego Pełnią Rybią.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij