×

31 stycznia będziemy świadkami niesamowitego zjawiska. Ostatni raz miało miejsce 150 lat temu

31 stycznia 2018 roku na niebie zaobserwujemy coś, co nie zdarza się zbyt często. Fani astronomii powinni być usatysfakcjonowani z faktu, że będą mogli zobaczyć nietypowe zjawisko.

Niebiesko-Krwawy Superksiężyc

Czegoś tak niebywałego nie zobaczymy przez długie lata. Wynika to z nałożenia się na siebie kilku zjawisk, które w połączeniu tworzą cudowny nocny spektakl. Składa się na to Superksiężyc, który tego dnia będzie większy i jaśniejszy niż do tej pory. Będzie można odnieść wrażenie, że jest wręcz na wyciągnięcie ręki.

Do tego wystąpi także Niebieski Księżyc, który możemy podziwiać średnio co 3 lata, a jest to sytuacja, w której pełnia pojawia się drugi raz w miesiącu. Nazwa może trochę zmylić, ponieważ nie oznacza ona, że Księżyc staje się niebieski – to tylko taka nomenklatura.

I ostatnie zjawisko, które nałoży się 31 stycznia, to Krwawy Księżyc i tym razem nazwa łączy się z tym, jak Księżyc będzie wówczas wyglądać. Przybierze ognistą barwę, przypominającą krew. Spowodowane jest to sposobem przechodzenia światła przez ziemską atmosferę.

Wyjątkowy dzień

Zatem, jak sami widzicie, 31 stycznia będzie szczególnym dniem, tym bardziej, że coś takiego występuje raz na 150 lat. Niestety w naszym kraju nie będzie można podziwiać zjawiska w pełni. Szczęśliwcami będą mieszkańcy Ameryki Północnej, Azji i Australii. Jednak i tak warto wówczas w Polsce spojrzeć w górę, ponieważ Księżyc będzie bardziej czerwony niż każdego innego dnia.

Warto zapisać tę datę w kalendarzu!

Może Cię zainteresować

zamknij