×

Pełnia niebieskiego Księżyca już w ten weekend. Co to dla nas oznacza?

W ten weekend czeka nas wyjątkowe zjawisko, które występuje jedynie raz na 2,5 roku. Czym jest Pełnia Niebieskiego Księżyca i co dla nas oznacza?

Pełnia niebieskiego Księżyca

„Once in a blue moon” (czyli w przetłumaczeniu „raz na niebieski Księżyc”) – taki związek frazeologiczny funkcjonuje w języku angielskim i można go uznać za odpowiednik naszego „raz na ruski rok”. Używa się go, by podkreślić, że coś występuje niezwykle rzadko. Właśnie tak, jak zjawisko, o którym mowa.

Pełnie Księżyca występują w każdym miesiącu, ale ta, która właśnie się zbliża, jest absolutnie niezwykła. Dlaczego nazwano ją „niebieską”?

Nazwa jest dość myląca, ponieważ nie chodzi o zmianę koloru tarczy. Na ogół niebieski Księżyc ma swoją zwyczajną srebrzystą albo lekko czerwonawą barwę, tylko czasem może przybrać niebieską poświatę.

O „niebieskim Księżycu” mówimy więc nie ze względu na jego kolor, ale po to, by podkreślić wyjątkowość tego zjawiska. Niebieskim Księżycem nazywa się trzecią pełnię, kiedy w jednej porze roku występują aż cztery. W słowniku astronomicznym niebieskim Księżycem nazywa się też drugą pełnię w tym samym miesiącu.

Pełnia niebieskiego Księżyca występuje średnio raz na 2,5 roku (chociaż ostatni raz niebieski Księżyc pojawił się na niebie w październiku 2020 roku). Teraz obserwować ją będziemy 22 sierpnia. Będzie to druga pełnia w znaku Wodnika.

Kolejny Niebieski Księżyc będzie miał miejsce dopiero 31 sierpnia 2023 roku.

Wszystko może się zdarzyć

Wodnik ma skłonność do podejmowania rewolucyjnych, buntowniczych działań. Potrafi też obnażyć kłamstwo i otworzyć nowe ścieżki życia. Dlatego niektórzy wierzą, że „blue moon” to okazja do wprowadzenia ważnych zmian w życiu.

Pełnia w Wodniku mobilizuje do wyjścia z tzw. strefy komfortu, eksperymentowania i rozpoczynania nowych rzeczy. Zachęca do zachowania otwartego umysłu, do mówienia tego, co myślimy na głos i wdrażania odważnych decyzji w życie. Najlepiej wykorzystać ten wyjątkowy czas, żeby urzeczywistnić marzenia i plany, i odważnie spojrzeć w przyszłość.

Warto przypomnieć, że każda pełnia ma swoją nazwę. Np. w lutym wypada Pełnia Śnieżnego Księżyca, w kwietniu Pełnia Różowego Księżyca, w maju mieliśmy do czynienia z Pełnią Kwiatowego Księżyca, a na czerwiec przypada Truskawkowa Pełnia.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować