×

Srogi atak zimy w górach! „Temperatura odczuwalna spadła do -35,55 stopni”

Srogi atak zimy w górach! Chociaż mamy dopiero październik, temperatura odczuwalna na Śnieżce spadła do… -35,55 stopni Celsjusza. Uczucie chłodu potęguje zimny wiatr i wysoka wilgotność. Synoptycy ostrzegają – ta zima może być mroźniejsza i bardziej biała, niż w ubiegłych latach.

Srogi atak zimy w górach!

Stęsknieni za zimą? Jak poinformował na Twitterze Karkonoski Park Narodowy, 23 października na Śnieżce odczuwalna temperatura przypominała raczej tę syberyjską.

Na Śnieżce temperatura wynosi -4.2 stopnie Celsjusza, ale przy wietrze 83 km/h i wilgotności 98 proc. temperatura odczuwalna to aż -35.55 stopnie Celsjusza

– czytamy w komunikacie.

Skąd ta ogromna rozbieżność pomiędzy temperaturą widoczną na termometrze i temperaturą odczuwalną przez człowieka? Powody są dwa – silny wiatr oraz wysoka wilgotność.

W tej chwili na Śnieżce jest marznąca mgła, a w ciągu ostatniej godziny wiatr w porywach dochodził tam do 101 km/h. Mamy więc kumulację bardzo silnego wiatru, niskiej temperatury oraz wilgoci w powietrzu, co musi przekładać się na subiektywne odczucie chłodu. Podobne zjawisko mamy w saunie. W suchej saunie próg temperatury, jaką można znieść, jest wyższy niż w saunie parowej. W tej chwili na Kasprowym jest – 5,4 stopnia Celsjusza, spadł śnieg, ale wiatr wieje z prędkością 7 km/h, więc z całą pewnością subiektywne odczucie osób przebywających tam w tej chwili będzie inne, niż turysty, czy pracownika IMGW na Śnieżce

– wyjaśnia Jakub Gawron, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, cytowany przez serwis Radia ZET.

Zima zaatakowała w górach
Twitter

Prognoza długoterminowa – czeka nas mroźna zima?

Meteorologiczna zima rozpocznie się 1 grudnia. Ci, którzy tęsknią za prawdziwą, śnieżną zimą, mają powody do optymizmu.

Zdaniem synoptyków z AccuWeather, tego roku prawdopodobnie czeka nas mroźna i bardziej biała zima, niż w ubiegłych latach.

Srogi atak zimy
Twitter

Z prognozy przygotowanej przez synoptyków dla całej Europy wynika, że pogodę już wkrótce zdominują wpływy dwóch zjawisk – La Niñy (utrzymująca się niższa niż zwykle temperatura wody Oceanu Pacyficznego) oraz wiru polarnego (układ niskiego ciśnienia nad Arktyką). Najbardziej odczuwalnym efektem La Niñy będzie silny wiatr, który najmocniej będzie doskwierać mieszkańcom Portugalii, Francji i Hiszpanii. To właśnie La Niña, zdaniem synoptyków, sprawi, że w kilku europejskich krajach, również w Polsce, temperatura już w grudniu może być o kilka stopni niższa niż zazwyczaj. Dodatkowo można się również spodziewać obfitych opadów śniegu.

Taka wiadomość z pewnością ucieszy narciarzy, spragnionych wrażeń po ubiegłorocznym lockdownie. Synoptycy przewidują dobre warunki narciarskie w całej Europie. W Polsce dobre warunki mają pojawić się w Tatrach i Beskidach.

Fotografie: www.pexels.com

Może Cię zainteresować

zamknij