×

Jak będzie wyglądała Środa Popielcowa w dobie pandemii? Wydano zalecenia

Zapewne wiele osób zastanawia, jak będzie wyglądać Środa Popielcowa w dobie pandemii. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zalecenia w tej sprawie.

Środa Popielcowa, czyli Popielec

W tym roku Środa Popielcowa przypada na 17 lutego, kończąc tym samym huczny czas Ostatków. Tego dnia rozpocznie się Wielki Post, który potrwa do Wielkiego Czwartku – w tym roku do 1 kwietnia.

Tradycyjnie tego dnia odbywa się Msza święta z obrzędem posypania głów popiołem, co ma symbolizować pokutę („Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”). Przypomina również o tym, że każdy jest śmiertelny i w końcu obróci się w proch („Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”).

W tym roku, wobec trwającej pandemii koronawirusa, wiele osób zastanawia, jak będzie wyglądać tegoroczna Środa Popielcowa. Wydano specjalne zalecenia w tej sprawie.

Środa Popielcowa w dobie pandemii

W Środę Popielcową nie ma nakazu uczestnictwa we Mszy Świętej. Jednakże wielu katolików w ten dzień odwiedza kościoły. Jak w tym roku będzie wyglądała ta uroczystość i jakie zmiany czekają wiernych?

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała specjalną notę dotyczącą nałożenia popiołu. Jak czytamy w zaleceniach:

Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo stosownie do okoliczności sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.

Przypominamy, że według obostrzeń epidemicznych, do 28 lutego w kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2 z zachowaniem odpowiedniego dystansu. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Źródła: www.fakt.pl, www.onet.pl, natemat.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować