×

Czy Środa Popielcowa jest w tym roku dniem wolnym od pracy?

Środa Popielcowa 2021 wolna od pracy? Komu w tym wyjątkowym dniu przysługuje wolne? Pierwszy dzień Wielkiego Postu to bardzo ważne święto, o którego celebracji żaden chrześcijanin nie powinien zapomnieć.

Ostatnie dni przed postem

Tydzień poprzedzający Wielki Post obfituje w Polsce w wiele lubianych przez społeczeństwo świąt i imprez. Tłusty Czwartek i Ostatki mają wielu miłośników. Pyszne pączki oraz imprezy alkoholowe od lat nie tracą popularności. Wszyscy korzystają z ostatnich dni obżarstwa i zabawy przed okresem, trwającej 40 dni wstrzemięźliwości.

W wielu miastach i wsiach odbywają się regionalne obchody. Na przykład w Jedlińsku koło Radomia, we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, ma miejsce rytualne ścięcie śmierci na rynku. Nawet w tym roku, pomimo epidemii COVID-19, miasto nie zrezygnowało z obchodów. Widowisko, które ma symbolizować pozbycie się całego zła, jakie drzemie w naszym otoczeniu, jest nierozerwalnie wpisane w dziedzictwo Jedlińska.

Środa Popielcowa, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu to tzw. święto zalecane. Oznacza to, że zgodnie z prawem kanonicznym wierni nie muszą w tym dniu odwiedzać kościoła ani uczestniczyć we mszy świętej. Mimo to, zawsze tego dnia w kościołach zjawia się bardzo dużo ludzi pragnących uczestniczyć w obrzędzie posypywania głów popiołem.

Zmiany w przebiegu ceremonii

Z powodu trwającej epidemii koronawirusa w tym roku obchody Środy Popielcowej będą wyglądały nieco inaczej niż dotychczas. W kościołach będą utrzymywane dodatkowe środki bezpieczeństwa. Dokładny opis obrzędu brzmi następująco:

Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo stosownie do okoliczności sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.

Środa Popielcowa 2021 wolna od pracy?

Ze względu na fakt, że Środa Popielcowa zajmuje bardzo ważne miejsce w kalendarzu świąt chrześcijańskich, wielu Polakom zależy, aby ten dzień był wolny od pracy. Dzięki temu uczestnictwo w mszy świętej nie byłoby najmniejszym problemem. Czy pierwszy dzień Wielkiego Postu to rzeczywiście dzień wolny od pracy? Niestety 17 lutego nie jest dniem wolnym od pracy. Jest to normalny dzień roboczy. Oczywiście osoby, którym bardzo zależy na duchowym przeżyciu tego dnia mogą wziąć urlop.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij