×

Środa Popielcowa jest dniem wolnym? Nie tylko osoby, które poszczą tego dnia mają wątpliwości

Środa Popielcowa 2020 jest wolna od pracy? Czy w Popielec będą funkcjonować sklepy oraz urzędy? Wiele osób zadaje sobie te pytania, ponieważ to dzień rozpoczynający okres postu, a wierni pójdą do kościoła, gdzie msze będą odprawiane, jak w każdą niedzielę.

Popielec: co to jest?

Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą (40-dniowy okres postu, ale bez wliczania niedziel). Popielec wypada zawsze między dniem 4 lutego a 10 marca. W 2020 roku Środa Popielcowa będzie 26 lutego.

W tym dniu wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy świętej, ale głowy tych, którzy będą uczestniczyć w nabożeństwie, zostaną posypane popiołem.

Nazwa „Środa Popielcowa” wywodzi się z rytów sakramentu pokuty. Począwszy od połowy V wieku, w poniedziałek następujący po pierwszej niedzieli wielkiego postu wypełniano obrzęd wypędzania publicznych pokutników, na których ciążyły duże przewinienia.

Środa popielcowa 2020 jest wolna od pracy?

To święto nienakazane dla katolików. Jednak pomimo tego, że nie ma obowiązku uczestniczenia wtedy we Mszy świętej, to wielu wiernych uda się do kościoła. Środa Popielcowa bowiem nie znalazła się na liście świąt nakazanych, ale tego dnia obowiązuje post ścisły, od którego nie ma dyspensy.

Niektórzy zastanawiają się, czy tak popularne święto w Polsce jest jednoznaczne z dniem wolnym. Niestety nie. Pomimo szczególnych nabożeństw trwających tego dnia w kościołach, w Środę Popielcową trzeba iść do pracy.

Środa popielcowa 2020: czy sklepy będą otwarte?

Tego dnia wszystkie sklepy będą funkcjonować normalnie. Markety, galerie oraz osiedlowe sklepiki będą czynne tak samo, jak w każdy dzień powszedni, kiedy nie obowiązuje zakaz handlu.

Podobnie urzędy oraz instytucje publiczne, które nie są w żaden sposób zwolnione z funkcjonowania. Będą pracować zgodnie z oficjalnym planem.

Środa Popielcowa 2020 nie jest wolna od pracy, a sklepy będą działać normalnie. Jednak katolików obowiązuje wówczas post ścisły, ograniczający się do trzech posiłków dziennie (1 syty, 2 lekkie). Dotyczy on osoby wierzące w wieku od 18 do 60 lat

Źródła: echodnia.eu, pomorska.pl, dziennikzachodni.pl, www.radiozet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować