×

Sejm właśnie zdecydował odnośnie wolnego 12 listopada

Dzisiaj, 7 listopada, Sejm ponownie zajął się ustawą dotyczącą święta narodowego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory wciąż nie było wiadomo, czy tego dnia sklepy będą mogły normalnie pracować. W końcu zapadła decyzja – 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy!

Zapis ustawy

Ustawa trafiła do Sejmu 22 października bieżącego roku za sprawą grupy posłów PiS. Już następnego dnia uchwalił ją Sejm. Początkowo założono, że tego dnia nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Senat był jednak innego zdania i 26 października opowiedział się za wprowadzeniem zakazu handlu, który miałby obowiązywać również 12 listopada. Odrzucono natomiast poprawkę mówiącą o tym, by służba zdrowia pracowała w przyszły poniedziałek tak, jak w dni wolne od pracy.

Poprawki Senatu sprawiły, że ustawą ponownie musiał zająć się Sejm. Trafiła ona pod obrady dopiero dzisiaj, czyli na pięć dni przed dniem, którego dotyczy, co niekoniecznie spodobało się pracodawcom. Według wielu z nich „sposób jej uchwalania jest sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa”.

12 listopada dniem wolnym

Po obradach Sejmu zapadła decyzja, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Do tej decyzji odniósł się już między innymi Marek Pęk, senator RP.

Sprawa została w mediach wyolbrzymiona niepotrzebnie. Chodzi o specjalne świętowanie stulecia. Raz na sto lat dwa dni wolne to nie jest rewolucja gospodarcza

Zgadzacie się z nim?

Może Cię zainteresować

zamknij