×

Dodatkowy dzień wolny od pracy, który Ci się należy. Nie wszyscy o tym pamiętają

Dodatkowy dzień wolny to kwestia, o której nie ma pojęcia spora część Polaków. Choć w tym roku święto religijne obchodzone 15 sierpnia wypada w sobotę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dzień wolny w innym terminie. Ale czy na pewno każdemu przysługuje ten przywilej?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

W zbliżającą się sobotę będziemy obchodzić Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najważniejszych dla chrześcijan Świąt, stanowiące wspomnienie zakończenia ziemskiego życia Maryi. W Polsce tradycję kościoła katolickiego łączy się z obchodami ludowego Święta Matki Boskiej Zielnej, które służą oddawaniu czci Maryi.

15 sierpnia przypada na czas pierwszych dożynek, dlatego na wsiach dużą popularnością cieszy się zwyczaj tworzenia bukietów i zanoszenia ich do kościołów. Takie postępowanie ma związek z przypowieścią zawartą w jednym z apokryfów, czyli opowieści które oficjalnie nie weszły do kanonu biblijnego. Historia opowiada o tym, że po złożeniu ciała Maryi w trumnie, Apostołowie oczekiwali na św. Tomasza. Gdy przyszedł i powiedział, że chce zobaczyć ciało Najświętszej Marii Panny, uczniowie otworzyli trumnę. Okazało się, że wewnątrz nie ma już Matki Boskiej. Pozostały po niej jedynie pachnące lilie i inne kwiaty oraz zioła. Stąd właśnie wywodzi się nazwa Święta Matki Bożej Zielnej.

Dodatkowy dzień wolny

Ze względu na fakt, że w tym roku 15 sierpnia wypada w sobotę, istnieje możliwość wykorzystania dnia wolnego w innym terminie. Jest tak ponieważ sobota to dzień ustawowo wolny od pracy. W Ustawie o dniach wolnych od pracy, 15 sierpnia jest wymieniany jako dzień dodatkowo wolny.

Co za tym idzie, zgodnie z prawem za święto, które przypada w sobotę, osobom pracującym przysługuje dzień wolny do wykorzystania w innym terminie. Obowiązkiem pracodawcy jest wyznaczenie pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, który może zostać odrobiony przed lub po dniu świątecznym. Należy przy tym zaznaczyć, że pracodawca nie ma obowiązku ustalania daty dnia wolnego z pracownikami, ale jeśli zechce, to może go zapytać o zdanie.

Osoby pełniące w tym dniu dyżury także otrzymają dzień wolny w innym terminie. W sytuacji, gdy 15 sierpnia wypada niedzielę, dodatkowy wolny dzień nie przysługuje nikomu.

W 2020 roku czeka nas jeszcze kilka dni ustawowo wolnych od pracy. Będą to: 1 listopada – Wszystkich Świętych (niedziela), 11 listopada – Święto Niepodległości (środa), 25 i 26 grudnia – Święta Bożego Narodzenia (piątek i sobota). Oznacza to, że za drugi dzień Świąt będzie nam przysługiwał dzień wolny od pracy.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować