×

Spray do nosa zabija koronawirusa? To może być przełom w walce z pandemią

Spray do nosa zabija koronawirusa? Rozpoczęły się badania, które mogą okazać się przełomowe. Jeśli ich rezultat okaże się zgodny z oczekiwaniami, szczepionki przestaną być jedyną nadzieją w walce z pandemią Covid-19.

Spray do nosa zabija koronawirusa?

Dyskusja na temat skutecznego leku na koronawirusa toczy się właściwie od momentu wybuchu epidemii. I chociaż wielokrotnie słyszeliśmy o rzekomym skutecznym lekarstwie na COVID-19, liczby mówią same za siebie. Dotąd w Polsce z powodu COVID-29 i chorób współistniejących zmarło już ponad 32 tys. pacjentów. Na całym tym zamieszaniu korzystają jedynie oszuści, którzy co rusz próbują sprzedać „jedyny skuteczny lek”. Być może taki faktycznie istnieje, ale jeszcze z pewnością nie dopuszczono go do sprzedaży. Możliwe, że niebawem to się zmieni.

Oczy wszystkich ponownie zwrócone są w stronę Wielkiej Brytanii, tym razem ze względu na badania kliniczne sprayu do nosa produkcji kanadyjskiej firmy SaNOtize. Już wcześniej pojawiły się doniesienia, że preparat ma 99,9 proc. skuteczności w walce z SARS-CoV-2.

Zabija wirusa w górnych drogach oddechowych

„Preparat SaNOtize opiera się na tlenku azotu, substancji, która jest również produkowana w ludzkim ciele i ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe” – przekazała agencja AP. Udowodniono już, że tlenek azotu działa na wirusa SARS-CoV-2. Odkrycie nie jest wcale zaskoczeniem, ponieważ lecznicze właściwości tlenku azotu odkryto już w 1998 roku.

Tlenek azotu to niezwykle wszechstronna cząsteczka, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie. Dobrze udowodniono, że jego stosowanie jako leku jest bezpieczne, wykazano też jego efektywność w walce z różnymi wirusami, bakteriami i grzybami. (…) Wierzę, że technologia SaNOtize jest bezpieczna i może być skuteczna w leczeniu infekcji, w tym COVID-19

– mówi Ferid Murad, profesor Uniwersytetu Stanforda w USA, laureat Nagrody Nobla, będący członkiem zarządu SaNOtize.

Badania preparatu kanadyjskiej firmy przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu stanowego w Utah oraz uniwersytetu w Kolorado. W pierwszym przypadku badania wykazały skuteczność leku SaNOtize na poziomie 99,9 proc. W drugim (badania przeprowadzono na gryzoniach) potwierdzono redukcję o 95 proc. obecności koronawirusa w organizmie w pierwszym dniu po zakażeniu.

Zadaniem tlenku azotu jest likwidowanie wirusa w górnych drogach oddechowych, co zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się patogenu do płuc.

Należy się cieszyć z każdej próby leczenia koronawirusa. Fakt, że stosunkowy prosty spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością, zapewniającą znaczne wzmocnienie naszych środków walki z tą wyniszczającą chorobą

– komentuje profesor neurologii i dyrektor instytutu badań chorób układu krążenia na Uniwersytecie Londyńskim dr Pankaj Sharma, cytowany przez portal Interia.

Jeśli próby kliniczne zakończą się sukcesem, producenci wystąpią o warunkowe dopuszczenie leku do użytku. Najpierw w Kanadzie, potem w Wielkiej Brytanii i na terenie UE.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować