×

Jak rzucić palenie? Naukowcy zbadali metody i wskazali najskuteczniejsze

Obecnie na rynku znajdziemy Sposoby na rzucenie palenia w przeróżnej formie — od pastylek do ssania po mniej groźne alternatywy. Który sposób jest najskuteczniejszy?

Sposoby na rzucenie palenia

Walka z nałogiem nie jest prosta, zwłaszcza gdy wynika on ze stresu czy jako forma przerwy w pracy. Może i palenie jest jedynym nałogiem, który można pokonać silną wolą, jednakże wsparcie w tej materii zawsze się przyda. Dlatego na rynku znajdziemy wiele środków farmakologicznych czy nawet specjalnych technik medycznych (m.in. akupunktura), które mają wspomagać „żelazne” postanowienia o zaprzestaniu palenia.

Najwięcej uznania zyskują obecnie przeróżne gadżety elektroniczne. W czołówce obecnie znajdują się e-papierosy uzupełniane wyjątkowymi liquidami oraz podgrzewacze tytoniu jako najlepsze alternatywy wobec palenia. Na rynku pojawiły się także saszetki nikotynowe dostarczające nikotyny w dyskretny sposób, np. dostępne od czerwca VELO. Sposobów jest naprawdę sporo, jednakże jak przekładają się one na zdrowie ich użytkowników?

E-papierosy bardziej szkodliwe od zwykłych papierosów?

Gdy kilka lat temu na rynku pojawiły się e-papierosy, szybko pojawiły się głosy, że są one bardziej szkodliwe niż tradycyjni odpowiednicy. Badania jednak pokazują coś całkiem innego. Nowa Zelandia jest światowym pionierem, jeżeli chodzi o informowanie o e-papierosach jako potencjalnie mniej szkodliwej alternatywy dla tradycyjnego tytoniu.

W roku 2017 władze tego kraju oficjalnie oświadczyły, że zjawisko wapowania (stosowanie e-papierosów) może pomóc w rzuceniu palenia. Wówczas tamtejsze Ministerstwo Zdrowia wraz z Agencją Promocji Zdrowia (HPA) uruchomiło portal Vaping Facts, który szczegółowo opisuje, w jaki sposób e-papieros przyczynia się do zmniejszenia szkód związanych z nałogiem.

Na świecie już 24 międzynarodowe organizacje, wśród których są instytucje zdrowia publicznego z Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, Niemiec, czy Australii uznały, że palenie e-papierosów jest zdrowszą alternatywą od klasycznego tytoniu.

Public Health England, instytucji zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii oraz Royal College of Physicians (Królewskiego Kolegium Lekarskiego) przeprowadziło w tej materii szeroko zakrojone badania. Z ich danych wynika, że e-papierosy i tzw. podgrzewacze tytoniu są potencjalnie mniej szkodliwe o ok. 90- 95 proc. w porównaniu do tradycyjnych papierosów, ze względu na brak najbardziej toksycznych substancji smolistych.

Podgrzewacze tytoniu

Jednym z najnowszych sposobów na walkę z paleniem okazują się podgrzewacze tytoniu. Te urządzenia nie spalają, ale podgrzewają wysokiej jakości tytoń. Osoba paląca doświadcza podobnego uczucia, jak przy zwykłym paleniu. Jednakże konsekwencje zdrowotne są dużo mniejsze niż przy klasycznych papierosach. Potwierdziło to brytyjskie badanie przeprowadzone w czterech klinikach. Przebadano 500 wolontariuszy w wieku od 23 do 55 lat. Byli to palacze, którzy zamiast tradycyjnych papierosów, używali podgrzewacza tytoniu glo. Wyniki opublikowano w formie artykułu naukowego. Zarejestrowano znaczące zmiany zakresie tzw. „biomarkerów narażenia” oraz „biomarkerów potencjalnej szkody”, w porównaniu z kontynuacją tradycyjnego palenia.

W przypadku większości mierzonych biomarkerów, redukcję szkód zaobserwowane u osób były podobne do tych obecnych u osób, które całkowicie przestały palić. Zmierzono toksykanty i jednoznacznie wykazano znaczącą redukcję ryzyka raka płuc, istotne obniżenie liczby białych krwinek, markera zapalnego wskazującego m.in. na ryzyko chorób układu krążenia, poprawę w zakresie kluczowego wskaźnika stresu oksydacyjnego związanego z paleniem, a także poprawę poziomu cholesterolu HDL.

Podgrzewacze tytoniu glo są dobrą alternatywą wobec innych metod walki z nałogiem (plastry nikotynowe czy inne środki farmakologiczne). Można je wykorzystywać jako element przejściowy z aktywnego palenia na całkowite porzucenie zgubnego nałogu. Urządzenia tego typu są aktywnie rozwijane. Najnowszy model glo hyper + gruntownie przebadano. Do tej pory przeprowadzono na nim 44 testy behawioralne, 164 analizy chemiczne, 46 badań klinicznych i 75 testów określających wpływ na komórki organizmu.

A jakie są wasze sposoby na walkę z nałogiem?

Więcej o alternatywnych produktach nikotynowych można się dowiedzieć np. dzięki kampanii Masz Wybór, za którą stoi jeden z koncernów tytoniowych.

Może Cię zainteresować