×

Zakaz palenia na balkonie w Polsce? Radna KO: przygotowujemy projekt ustawy

Zakaz palenia na balkonie? Biernych i czynnych palaczy bardzo ciężko pogodzić w pewnych kwestiach. W odpowiedzi na prośby tych pierwszych, radna KO chce przeprowadzić przez Sejm ustawę, która wprowadzi ogólnopolski zakaz palenia papierosów na balkonach.

Wyniki sondy w Warszawie

Mieszkańcy stolicy już zdecydowali. Na początku kwietnia zakończyła się sonda na temat wprowadzenia zakazu palenia na balkonach. Sęk w tym, że warszawiacy są podzieleni w tej kwestii niemal po równo. W dodatku między poszczególnymi dzielnicami są spore różnice. O sprawie informuje Gazeta Wyborcza.

Internetowy sondaż przeprowadziła warszawska radna Koalicji Obywatelskiej Renata Niewitecka. Wzięło w nim udział blisko 5 tys. osób. Co z wynikami?

Zakaz palenia na balkonie
Pixabay

Jak się okazało, większość mieszkańców stolicy jest za tym, żeby można było zapalić papierosa na własnym balkonie. Ale gdy przyjrzymy się liczbom, sprawa nie jest już tak jednoznaczna.

Niemal połowa, bo aż 49,2 procent osób, które wypełniły sondę, popiera wprowadzenie zakazu palenia na balkonach. Jest to 2427 mieszkańców stolicy. Z kolei przeciwko zakazowi jest 50,8 procent badanych. To 2506 osób, a więc różnica wynosi zaledwie 79 głosów.

Co ciekawe, jest spora rozbieżność pomiędzy głosami mieszkańców poszczególnych dzielnic. Np. mieszkańcy Ursynowa, Wilanowa i Bemowa popierają zakaz. Ale już obie Pragi, Śródmieście i Wesoła są na „nie”.

Zakaz palenia na balkonie
Twitter

O tym, że mieszkańców stolicy bardzo trudno będzie pogodzić, świadczy również sondaż Gazety Wyborczej. Gdy powstaje ten tekst, różnica między zwolennikami i przeciwnikami wprowadzenia zakazu wynosi… 18 głosów.

Zakaz palenia na balkonie? Będzie zbiórka podpisów

Balkon, tak jak mieszkanie, jest czyjąś strefą własności. Dlatego zakaz palenia w obrębie własnego mieszkania wydaje się kuriozalnym pomysłem. Ale taki sam argument mogą podnieść zwolennicy tej inicjatywy – bo dlaczego ktoś, kto nie pali papierosów i chce odpocząć na swoim balkonie, ma wdychać papierosowy dym?

Zakaz palenia na balkonie
Pixabay

Radna Renata Niewitecka podkreśla, że sondaż przeprowadzono w odpowiedzi na wiele próśb mieszkańców, którzy mimowolnie są biernymi palaczami. Wyniki sondy w Warszawie nie zniechęciły radnej, która zamierza iść dalej i powalczyć o ogólnopolski zakaz palenia na balkonach.

Głosy rozkładają się prawie po równo a sprawa angażuje mieszkańców nie tylko Warszawy. Docierają do mnie sygnały z całej Polski od ludzi, którzy cierpią w wyniku działań palaczy na balkonach i związanych z tym uciążliwościami. Odbieram wiadomości od osób, które musiały z powodu uciążliwości palaczy na balkonach sprzedać swoje mieszkania

– napisała radna.

Jak podkreśla, projektu nie da się wprowadzić lokalnie i ustawa musi przejść przez Sejm.

Projekt jest w początkowej fazie – rozmawiam obecnie z dwoma mecenasami, którzy będą pracować nad ustawą. Dopóki nie stworzymy zarysu nowego prawa, nie chcę rozmawiać o szczegółach. Tak wiele osób zwraca się do mnie z problemem biernego palenia, że musimy im ulżyć

– powiedziała Niewitecka w wypowiedzi dla dziennik.pl.

Radna zaznacza, że ogólnopolską dyskusję ma rozpocząć sonda, a następnie zbierane będą podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie (potrzebnych jest 100 tys. podpisów).

W niektórych krajach europejskich (i nie tylko) taki zakaz już obowiązuje.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij