×

Ogromny spadek zachorowań na grypę w Polsce. Najnowsze dane NIZP-PZH

Spadek zachorowań na grypę w Polsce. Jak wynika z danych przekazanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, na początku maja stwierdzono trzykrotnie mniej zachorowań na grypę niż w zeszłym roku.

Grypa w Polsce

Jedną z najczęstszych i powtarzających się chorób w Polsce jest grypa. Wiele osób wciąż sądzi, że grypa i COVID-19 są tymi samymi chorobami, ale to nieprawda. Główną różnicą jest fakt, że osoba zakażona koronawirusem średnio zaraża 4 kolejne osoby, w przypadku grypy ten wskaźnik wynosi 1 osobę.

Jednakże profilaktyka w obu przypadkach jest podobna. NIZP-PZH zalecana obok corocznych szczepień wzmacnianie odporności poprzez suplementy oraz zbilansowaną dietę. Dodatkowo powinno się regularnie myć ręce i unikać przebywania w gęsto zaludnionych pomieszczeniach. Jak pokazują statystyki epidemia koronawirusa spowodowała znaczący spadek zachorowań na grypę w Polsce. Spowodowane jest to społeczną izolacją oraz zwiększoną profilaktyką, jeśli chodzi dbanie o higienę.

Spadek zachorowań na grypę w Polsce

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny według oficjalnych statystyk od 1 maja do 7 maja stwierdzono 14 441 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W wyniku powikłań zmarła jedna osoba, był to pacjent w wieku powyżej 65 lat.

Jest to trzykrotnie mniej niż w zeszłym roku – wtedy w tym samym okresie odnotowano 45 834 zachorowań i podejrzeń grypy. Wówczas nie odnotowano ani jednego zgonu.

Z kolei w dniach 23-30 kwietnia tego roku liczba zachorowań lub podejrzeń wyniosła 19 541. Zmarły trzy osoby. Jak ma się to do ubiegłego roku? O tej porze liczba ta wyniosła 80 861, z czego śmierć poniosły dwie osoby.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować