×

Śnieżna apokalipsa. „To nie jest zwykły alert pogodowy, to alert bojowy”

Śnieżna apokalipsa nawiedziła Moskwę. Miasto zostało całkowicie sparaliżowane. Samochody stanęły w potężnych korkach, a loty samolotów uległy znacznemu opóźnieniu. Rosyjscy meteorolodzy ostrzegają przed nadejściem kolejnych zamieci śnieżnych.

Atak zimy nie tylko w Polsce

Tegoroczna zima jest wyjątkowo mroźna i pełna śniegu. Polscy meteorolodzy przewidują, że w najbliższych dniach w kraju może paść rekord zimna. Prognozy pogody mówią nawet o -40 stopniach mrozu.

Zima zagościła nie tylko w Polsce, ale w większości krajów europejskich. Potężne opady śniegu sparaliżowały także liczącą 12 milionów mieszkańców Moskwę. Wczoraj stolica Rosji doznała poważnych problemów związanych z transportem oraz opóźnionymi lotami. Mieszkańcy skarżyli się na niskie temperatury, sięgające minus 15 stopni Celsjusza oraz porywisty wiatr.

Jewgienij Tyszkowiec, specjalista z rosyjskiego ośrodka meteorologicznego Fobos cytowany przez agencję Reutera przyznał, że śnieżyce są bardzo intensywne:

To prawdziwa burza śnieżna, śnieżny armagedon, śnieżna apokalipsa. To nie jest zwykły alert pogodowy, to alert bojowy.

W sobotni poranek w Moskwie leżało już ponad pół metra śniegu. Opady wciąż trwają. Wczoraj w akcji odśnieżania miasta uczestniczyło około 60 tys. osób i 13 500 pługów.

Śnieżna apokalipsa

Meteorolodzy są przekonani, że to jeszcze nie koniec opadów śniegu w Moskwie. Miasto przygotowuje się już na kolejną śnieżną nawałnicę. Specjaliści uważają, że w tym roku mamy do czynienia z najzimniejszą pogodą w ostatniej dekadzie.

Analiza zmian temperatur na przestrzeni lat nie pozostawia wątpliwości, że na świecie zachodzą zmiany klimatyczne. Ocieplenie klimatu sprawia, że zimy stają się coraz mroźniejsze, a lata coraz bardziej suche.

Anatolij Cygankow, szef centrum sytuacyjnego służb meteorologicznych w rozmowie z The Moscow Times powiedział:

Nietypowo ciepła zima w Moskwie w zeszłym roku była bardziej bezpośrednim skutkiem zmian klimatycznych niż lutowe mrozy.

Zaznaczył, że właśnie tak w przeszłości wyglądały standardowe zimy w Moskwie.

W rzeczywistości, ta zima jest bardziej zbliżona do tego, jak powinna wyglądać prawdziwa zima w Moskwie. Pogoda nie zawsze jest bezpośrednią konsekwencją zmian klimatycznych.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij