×

Śmiertelny wypadek w Tatrach. 21-latka spadła z Rysów na oczach koleżanki

Tragicznie zakończył się ten rok dla pewnej turystki. W piątek wieczorem 21-latka spadła z Rysów. TPN ostrzega o trudnych warunkach na szlakach. Dodatkowo obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

21-latka spadła z Rysów

Ostatni piątek grudnia był bardzo pracowity dla ratowników TOPR. Interwencja w okolicach Czarnego Stawu, gdzie turystka zsunęła się i doznała urazu nogi nie była jedyną tego dnia. Wieczorem w Tatrach doszło do kolejnego tym razem śmiertelnego wypadku.

Tomasz Wojciechowski, ratownik TOPR, poinformował o wypadku do którego doszło w piątek w godzinach wieczornych. 21-latka spadła z Rysów. Dziewczyna spadła z dużej wysokości i poniosła śmierć na miejscu.

Zadysponowaliśmy ratowników ze schroniska w Morskim Oku i z Centrali TOPR-u. Łącznie 15 ratowników poszło w góry. Po nieco ponad godzinie dotarli do kobiety, która spadła. Niestety okazało się, że poniosła śmierć na miejscu na skutek obrażeń. Spadła mniej więcej z wierzchołka przeleciała rysą, minęła bulę, zatrzymała się ok. 150 metrów nad Czarnym Stawem

– powiedzieli ratownicy TOPR podczas konferencji prasowej.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

21-latce w wyprawie towarzyszyła koleżanka, która również potrzebowała pomocy. Ratownicy TOPR sprowadzili kobietę bezpiecznie na dół. W tym samym rejonie na pomoc czekało, dwóch czeskich turystów, którzy zgubili szlak. I tutaj udało się sprowadzić ich całych i zdrowych.

W Tatrach panują trudne warunki

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, w Tatrach panują trudne warunki. Powyżej 1800 metrów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Na szlakach występują liczne oblodzenia i jest bardzo ślisko. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach jest zróżnicowana – śnieg miejscami jest przepadający, miejscami występują głębokie zaspy, a gdzieniegdzie jest wywiany do skały. Niektóre szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny

– czytamy w komunikacie TPN.

Poruszanie się w takich warunkach po szlakach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu. Zaliczają się do niego: raki, czekan, kask, i lawinowe ABC (detektor, sonda i łopata). Należy również pamiętać o tym, że zmrok zapada przed godziną 16. W związku z tym należy tak zaplanować wyprawę, aby wrócić ze szlaku przed zmrokiem.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Może Cię zainteresować