×

Interwencja 2 policjantów zakończyła się tragedią. Jeden krzyknął do drugiego: „Duś go!”

Śmierć podczas interwencji policji w Myszkowie. Funkcjonariusze zostali wezwani przez żonę do awanturującego się mężczyzny. Teraz Prokuratura w Częstochowie prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci przez jednego z policjantów. Wątpliwości ma rozwiać sekcja zwłok mężczyzny.

Śmierć podczas interwencji policji

Do zajścia doszło w niedzielę 21 lipca, około godziny 7. Kobieta wezwała policję do jednego z mieszkań w Myszkowie. Jej mąż rozpoczął domową awanturę będąc pod wpływem alkoholu. Według jej relacji, dwaj funkcjonariusze zaraz po przekroczeniu progu rzucili się na jej męża. Według słów żony zmarłego, policjanci mieli problem z jego obezwładnieniem. Zgodnie z jej relacją, w tym momencie przekroczyli granicę:

Wtedy jeden z nich krzyknął: „Duś go”. Zaczęłam krzyczeć, „co wy robicie”, bo zobaczyłam, że w momencie Tomek zrobił się siny. Zaczął klepać ręką w ziemię, jakby chciał pokazać, żeby go puścili. Walił tą ręką już nie dlatego, że bronił się przed skuciem kajdankami, ale dlatego, że się dusił. To była chwila, gdy przestał reagować

Mężczyzna zaczął sinieć i stracił przytomność, a żona wezwała pogotowie. Ratownicy przewieźli go do szpitala, jednak lekarze nie zdołali uratować mężczyzny. Według Jarosława Mazanka, który jako pierwszy opisał sprawę, oględziny ciała wykazały uszkodzenie krtani.

policjant na tle radiowozu
Imgur

Śmierć podczas interwencji policji – sprawę bada prokuratura

Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe. Na razie zakwalifikowano czyn jako nieumyślne spowodowanie śmierci, a prokurator nie chce na tym etapie potwierdzać wersji zdarzeń, przedstawioną przez żonę mężczyzny. Sprawę skomentował prok. Piotr Wróblewski:

Śledztwo prowadzone jest w sprawie, to znaczy, że nikomu nie przedstawiono zarzutów. Trwają czynności procesowe, przesłuchiwani są świadkowie. Została przeprowadzona sekcja zwłok. Oczekujemy na sporządzenie opinii, która odpowie na pytanie dotyczące bezpośredniej przyczyny zgonu. Natomiast na pełne wyniki badań – toksykologicznych i histopatologicznych – trzeba będzie poczekać do trzech miesięcy. W zależności od tego, co zostanie stwierdzone przez biegłego i wyniki tych badań, będziemy podejmować dalsze czynności. Do tego czasu nie będziemy informować o szczegółach postępowania

Pełne wyniki sekcji zwłok zmarłego mężczyzny mają być znane około 20 sierpnia.

Może Cię zainteresować

zamknij