×

Śmierć po użyciu paralizatora. Policjanci usiłowali obezwładnić agresywną osobę

Śmierć po użyciu paralizatora. Wczoraj, 7 czerwca w budynku komendy policji w Kolbuszowej (województwo podkarpackie) rozegrały się dantejskie sceny. Na teren placówki wtargnął 42-letni mężczyzna i zaatakował jednego z policjantów. Skończyło się to dla niego tragicznie.

Śmierć po użyciu paralizatora

W niedzielę, 7 czerwca około godziny 1.20 w nocy do siedziby kolbuszowskiej komendy wszedł 42-letni mężczyzna. Przejawiał ogromną agresję. Był wyraźnie pobudzony, krzyczał i kopał w drzwi. Chwilę później mężczyzna chwycił krzesło znajdujące się w poczekalni i zaatakował nim policjanta.

Funkcjonariusz został raniony w twarz i doznał wstrząśnienia mózgu. Dwóch policjantów usiłowało obezwładnić napastnika, jednak próba ta zakończyła się niepowodzeniem. Mężczyzna był realnym zagrożeniem zdrowia i życia policjantów, dlatego w celu skutecznego obezwładnienia go, zdecydowano się na krótkotrwałe użycie paralizatora.

Ze względu na wysoki poziom agresji u zatrzymanego, policjanci podejrzewali chorobę psychiczną i dlatego wezwano pogotowie. Na stronie KPP Kolbuszowa można przeczytać relację policjantów ze zdarzenia.

Do agresywnego mężczyzny natychmiast przybiegli znajdujący się obok funkcjonariusze z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, którzy usiłowali obezwładnić 42-latka używając w tym celu siły fizycznej. Niestety wobec bardzo agresywnego zachowania mężczyzny środek ten okazał się nieskuteczny. W związku z realnym zagrożeniem zdrowia i życia, użyto wobec niego krótkotrwale paralizatora.

Nagle, podczas oczekiwania na przyjazd karetki mężczyzna stracił przytomność. Funkcjonariusze przystąpili do resuscytacji. Później kontynuowali ją ratownicy medyczni. Niestety pomimo wielu prób, nie byli w stanie uratować 42-latka.

Choroba psychiczna

Niedługo po zdarzeniu na miejsce przyjechał prokurator. Zabezpieczono już m.in. urządzenie z systemem nagrywania oraz nagrania monitoringu. Udało się ustalić, że zmarły był w przeszłości leczony psychiatrycznie. Jego ciało zostanie poddane dalszym badaniom.

Policjantom udzielono pomocy. Jeden z zaatakowanych został skierowany do szpitala, gdzie przebywa z powodu obrażeń głowy. Funkcjonariusze mają nadzieję na szybkie wyjaśnienie sprawy.

Liczymy na szybkie i rzetelne wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego przykrego zdarzenia przez prokuraturę.

Biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie użycie siły przez policję w stosunku do obywateli jest bardzo popularnym tematem ze względu na śmierć George’a Floyda, można się spodziewać, że incydent w Kolbuszowej doczeka się ogólnopolskiego nagłośnienia.

Z pewnością, w czasie śledztwa zostanie zweryfikowane, czy w stosunku do 42-latka doszło do nadużycia siły.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować