×

Nie żyje 6-tygodniowe niemowlę. Zmarło w trakcie ceremonii chrztu

Śmierć dziecka w czasie chrztu wywołała dyskusję związaną z wprowadzeniem zmian w przebiegu ceremonii. 6-tygodniowe niemowlę zmarło na skutek zatrzymania akcji serca. Dziecko prawdopodobnie zachłysnęło się wodą. Sekcja zwłok wykazała obecność płynu w płucach.

Ceremonia powinna ulec zmianie

W rumuńskim mieście Suczawa doszło do przerażającego wydarzenia. 6-tygodniowe niemowlę zmarło w trakcie ceremonii chrztu prawosławnego. W momencie trzykrotnego zanurzenia w wodzie święconej u dziecka doszło do zatrzymania akcji serca. Dziecko szybko trafiło do szpitala, ale pomimo podjętej przez medyków reanimacji i tak zmarło. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że w płucach chłopca znajdowała się woda.

W związku ze śmiercią niemowlęcia, w sieci pojawiła się petycja, skierowana do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Obywatele domagają się zmiany przebiegu rytuału. Podpisało ją już dziesiątki tysięcy osób. W petycji możemy przeczytać:

Śmierć niemowlęcia spowodowana praktykami kościelnymi to ogromna tragedia. Trzeba wykluczyć ryzyko, by radość chrztu zwyciężyła.

Do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego kierowane są apele o zmianę przebiegu rytuału chrztu. Według doniesień lokalnych mediów nie był to pierwszy przypadek zgonu w czasie ceremonii.

śmierć dziecka w czasie chrztu 2
Twitter

Śmierć dziecka w czasie chrztu

Rzecznik Kościoła Vasile Banescu stwierdził, że rzeczywiście wystarczyłoby, aby ksiądz polał głowę dziecka święconą wodą. Zanurzanie całego ciała w chrzcielnicy nie jest bowiem potrzebne, ponieważ chrzest ma charakter symboliczny. Jednakże arcybiskup Teodozjusz, który popiera zachowanie tradycji zapowiedział, że ceremoniał chrztu pozostanie niezmieniony.

śmierć dziecka w czasie chrztu 3
Twitter

Chrzest prawosławny jest dość podobny do tego, praktykowanego w kościele katolickim. Polega na trzykrotnym zanurzeniu w wodzie lub polaniu głowy wodą święconą. Zwykle do sakramentu przystępują małe dzieci. Można go udzielać już po 40 dniach od urodzenia. Podczas ceremonii dziecku nadawani są rodzice chrzestni, którzy wraz z matką i ojcem wyznają wiarę w imieniu chrzczonego.

Podczas chrztu dziecku musi być nadane jedno z imion wchodzących w skład wykazu świętych prawosławnych. W przypadku chrztu chłopca ojciec chrzestny musi być prawosławny. Z kolei w przypadku dziewczynki, prawosławie musi wyznawać matka chrzestna.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij