×

Nie żyje 6-tygodniowe niemowlę. Zmarło w trakcie ceremonii chrztu

Śmierć dziecka w czasie chrztu wywołała dyskusję związaną z wprowadzeniem zmian w przebiegu ceremonii. 6-tygodniowe niemowlę zmarło na skutek zatrzymania akcji serca. Dziecko prawdopodobnie zachłysnęło się wodą. Sekcja zwłok wykazała obecność płynu w płucach.

Ceremonia powinna ulec zmianie

W rumuńskim mieście Suczawa doszło do przerażającego wydarzenia. 6-tygodniowe niemowlę zmarło w trakcie ceremonii chrztu prawosławnego. W momencie trzykrotnego zanurzenia w wodzie święconej u dziecka doszło do zatrzymania akcji serca. Dziecko szybko trafiło do szpitala, ale pomimo podjętej przez medyków reanimacji i tak zmarło. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że w płucach chłopca znajdowała się woda.

W związku ze śmiercią niemowlęcia, w sieci pojawiła się petycja, skierowana do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Obywatele domagają się zmiany przebiegu rytuału. Podpisało ją już dziesiątki tysięcy osób. W petycji możemy przeczytać:

Śmierć niemowlęcia spowodowana praktykami kościelnymi to ogromna tragedia. Trzeba wykluczyć ryzyko, by radość chrztu zwyciężyła.

Do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego kierowane są apele o zmianę przebiegu rytuału chrztu. Według doniesień lokalnych mediów nie był to pierwszy przypadek zgonu w czasie ceremonii.

Śmierć dziecka w czasie chrztu

Rzecznik Kościoła Vasile Banescu stwierdził, że rzeczywiście wystarczyłoby, aby ksiądz polał głowę dziecka święconą wodą. Zanurzanie całego ciała w chrzcielnicy nie jest bowiem potrzebne, ponieważ chrzest ma charakter symboliczny. Jednakże arcybiskup Teodozjusz, który popiera zachowanie tradycji zapowiedział, że ceremoniał chrztu pozostanie niezmieniony.

Chrzest prawosławny jest dość podobny do tego, praktykowanego w kościele katolickim. Polega na trzykrotnym zanurzeniu w wodzie lub polaniu głowy wodą święconą. Zwykle do sakramentu przystępują małe dzieci. Można go udzielać już po 40 dniach od urodzenia. Podczas ceremonii dziecku nadawani są rodzice chrzestni, którzy wraz z matką i ojcem wyznają wiarę w imieniu chrzczonego.

Podczas chrztu dziecku musi być nadane jedno z imion wchodzących w skład wykazu świętych prawosławnych. W przypadku chrztu chłopca ojciec chrzestny musi być prawosławny. Z kolei w przypadku dziewczynki, prawosławie musi wyznawać matka chrzestna.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij