×

Chcesz wziąć ślub kościelny w 2020 roku? Musisz odpowiedzieć na te pytania księdza

Planujesz ślub kościelny? Będą zmiany od 2020 roku dla przyszłych małżonków, które wejdą w życie 1 czerwca br. Chodzi o lepsze przygotowanie małżonków przed zawarciem sakramentu ślubu. Poprzednie przepisy obowiązywały przez 30 lat…

Ślub kościelny: zmiany od 2020 roku

Nowe przepisy o przygotowaniu do małżeństwa wprowadza „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.”

Ten dokument o złożonej nazwie w praktyce wpłynie na sposób rozmowy księdza z przyszłą parą młodą w kancelarii parafialnej. Zmiany przepisów kładą większy nacisk na duszpasterzy, aby dokładnie pilnowali formalności i procedur.

Według księży, nowe przepisy mają służyć zwiększeniu ochrony przed zawieraniem nieważnych związków małżeńskich. Dlatego przygotowanie młodych ma być bardziej dokładne.

zmiany w przepisach ślubów kościelnych 2020
Pixabay

Na jakie pytania odpowiedzą młodzi?

Największą zmianą będzie to, że młodzi jeszcze przed ślubem będą musieli opowiedzieć o ewentualnych przeszkodach, które mogłyby zakłócić ich małżeństwo. Przyszli mąż i żona będą musieli udowodnić, że są świadomi podejmowanej decyzji i wynikającej z niej odpowiedzialności. W jaki sposób?

Podczas rozmowy z księdzem padną pytania nie tylko o dane osobowe, ale i o to, czy mogą pojawić się okoliczności, które w późniejszym życiu mogłyby zaszkodzić małżeństwu.

Dekret uznaje również, że dotychczasowe pytanie o dobrowolność zawarcia związku jest niewystarczające. Będzie poszerzone o to, czy do ślubu nie przymusza narzeczonych rodzina. 

Jak przyznaje ksiądz Sebastian Wieczorek, doktor prawa kanonicznego, w rozmowie z radiem RMF FM:

Odpowiedzi na część pytań nie będą mogły ograniczać się do krótkiego „tak” albo „nie”

Jednak – według księdza – nie wpłynie to na długość rozmowy w kancelarii parafialnej.

zmiany w przepisach ślubów kościelnych 2020
Pixabay

Kościół idzie z duchem czasu?

W ostatnich latach wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, oraz z osobami, które nie uważają się za część jakiejkolwiek wspólnoty religijnej. Młodzi coraz częściej się przemieszczają, a małżeństwa zawierane są również za granicami kraju.

To oznacza wiele nowych wyzwań dla przyszłych małżonków. Zmiana przepisów obowiązujących w Kościele od 30 lat, ma sprostać nowym realiom.

zmiany w przepisach ślubów kościelnych 2020
Pixabay

Według księży, młodzi nie powinni bać się nowych przepisów. Jednak, czy faktycznie uda się się wpłynąć na trwałość zawieranych małżeństw i zwiększyć świadomość przyszłych małżonków?

Obowiązujące od czerwca 2020 roku wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa, zostały dołączone do wydanego Dekretu

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij