×

Chcesz wziąć ślub kościelny w 2020 roku? Musisz odpowiedzieć na te pytania księdza

Planujesz ślub kościelny? Będą zmiany od 2020 roku dla przyszłych małżonków, które wejdą w życie 1 czerwca br. Chodzi o lepsze przygotowanie małżonków przed zawarciem sakramentu ślubu. Poprzednie przepisy obowiązywały przez 30 lat…

Ślub kościelny: zmiany od 2020 roku

Nowe przepisy o przygotowaniu do małżeństwa wprowadza „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.”

Ten dokument o złożonej nazwie w praktyce wpłynie na sposób rozmowy księdza z przyszłą parą młodą w kancelarii parafialnej. Zmiany przepisów kładą większy nacisk na duszpasterzy, aby dokładnie pilnowali formalności i procedur.

[wp_quiz id=”1123″]

Według księży, nowe przepisy mają służyć zwiększeniu ochrony przed zawieraniem nieważnych związków małżeńskich. Dlatego przygotowanie młodych ma być bardziej dokładne.

Na jakie pytania odpowiedzą młodzi?

Największą zmianą będzie to, że młodzi jeszcze przed ślubem będą musieli opowiedzieć o ewentualnych przeszkodach, które mogłyby zakłócić ich małżeństwo. Przyszli mąż i żona będą musieli udowodnić, że są świadomi podejmowanej decyzji i wynikającej z niej odpowiedzialności. W jaki sposób?

Podczas rozmowy z księdzem padną pytania nie tylko o dane osobowe, ale i o to, czy mogą pojawić się okoliczności, które w późniejszym życiu mogłyby zaszkodzić małżeństwu.

Dekret uznaje również, że dotychczasowe pytanie o dobrowolność zawarcia związku jest niewystarczające. Będzie poszerzone o to, czy do ślubu nie przymusza narzeczonych rodzina. 

Jak przyznaje ksiądz Sebastian Wieczorek, doktor prawa kanonicznego, w rozmowie z radiem RMF FM:

Odpowiedzi na część pytań nie będą mogły ograniczać się do krótkiego „tak” albo „nie”

Jednak – według księdza – nie wpłynie to na długość rozmowy w kancelarii parafialnej.

Kościół idzie z duchem czasu?

W ostatnich latach wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, oraz z osobami, które nie uważają się za część jakiejkolwiek wspólnoty religijnej. Młodzi coraz częściej się przemieszczają, a małżeństwa zawierane są również za granicami kraju.

To oznacza wiele nowych wyzwań dla przyszłych małżonków. Zmiana przepisów obowiązujących w Kościele od 30 lat, ma sprostać nowym realiom.

Według księży, młodzi nie powinni bać się nowych przepisów. Jednak, czy faktycznie uda się się wpłynąć na trwałość zawieranych małżeństw i zwiększyć świadomość przyszłych małżonków?

Obowiązujące od czerwca 2020 roku wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa, zostały dołączone do wydanego Dekretu

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować