×

Słowacja zaostrza restrykcje. Negatywny wynik testu warunkiem wyjścia z domu

Słowacja zaostrza restrykcje. Od wczoraj u naszych południowych sąsiadów obowiązują nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Dom można opuścić jedynie pod jednym warunkiem…

Koronawirus na Słowacji

Słowacja to niewielki kraj. Ale tym lepiej widać w nim, jakie spustoszenie sieje koronawirus.

Jak podaje Polsat News, 26 stycznia u naszych południowych sąsiadów odnotowano 1 590 nowych zakażeń i 192 zgony. Łącznie, od początku epidemii na Słowacji zakaziło się 238 617 obywateli, z czego 4 260 zmarło. Słowacja ma najwięcej na świecie zgonów spowodowanych przez COVID-19 na 1 mln mieszkańców (w kraju mieszka ponad 5 mln ludzi). Stąd decyzja, by polscy strażacy i medycy wsparli Słowaków w wykonywaniu testów na koronawirusa.

Słowacja zaostrza restrykcje
Twitter

Jak podkreślają rządzący, to gest solidarności z naszymi południowymi sąsiadami, ale i próba zapobiegania przedostawaniu się koronawirusa do Polski. Polacy pomagali testować głównie w pasie przygranicznym.

Słowacja zaostrza restrykcje

Po wykonaniu testów przesiewowych wśród niemal trzech milionów Słowaków, koronawirusa potwierdzono u 36,5 tys. osób. Te dane przekazał premier Słowacji Igor Matovicz. To gorszy wynik niż w pierwszym powszechnym badaniu, zorganizowanym na przełomie października i listopada.

Słowacja zaostrza restrykcje
Twitter

Obecnie w szpitalach przebywa 3,5 tys. pacjentów z COVID-19. Codziennie umiera ok. 100 osób. Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna panuje na południu oraz zachodzie państwa. Mimo obostrzeń, które wprowadzono już 4 stycznia, sytuacja u naszych południowych sąsiadów się nie poprawia. Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że jednorazowe wykonanie testów przesiewowych niewiele zmieni.

Premier Matovic apeluje, by nie traktować pozytywnego wyniku testu jak tematu tabu.

W dzisiejszych czasach chorować na COVID-19 to nie wstyd

– przekonuje i zachęca rodaków, by ponawiali testy.

Wyniki testów przesiewowych zaowocowały zaostrzeniem restrykcji w przemieszczaniu się. Teraz, żeby wyjść z domu, również do pracy czy na spacer, Słowacy muszą mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Wynik testu trzeba będzie również okazać przy wyjściu na pocztę, do banku, biblioteki, w celu zatankowania samochodu i wykonania wielu innych codziennych czynności.

Zakaz wychodzenia z domu bez aktualnego zaświadczenia o negatywnym wyniku testu nie będzie obowiązywał jedynie w przypadku wyjścia do najbliższego sklepu, apteki, do lekarza, na test czy po szczepionkę.

Policja zapowiada wzmożone kontrole. Nowe zasady obowiązują od 27 stycznia i będą obowiązywać co najmniej do 3 lutego.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij