×

Sławomir N. zatrzymany przez CBA! Były minister ma usłyszeć aż sześć zarzutów

Sławomir N. zatrzymany przez CBA! To były minister transportu rządu PO-PSL, pełniący swoją funkcję w latach 2011-2013. Oprócz niego zatrzymano także Dariusza Z. – byłego dowódcę Jednostki Wojskowej „GROM” i gdańskiego biznesmena Jacka P. Informację potwierdził na Twitterze Stanisław Żaryn – rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Polityczna kariera Sławomira N.

Sławomir N. był posłem na Sejm IV, V, VI i VII kadencji. W 2007 roku stał się liderem listy PO w okręgu gdańskim. Osiągnął wówczas najwyższy wynik, wyprzedzając m.in. Jarosława Wałęsę. Wkrótce został szefem gabinetu politycznego Donalda Tuska. W 2010 roku pracował również w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Sławomir N. w latach 2011-2013 pełnił funkcję ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie PO-PSL. Dymisję złożył po wniosku prokuratury o uchylenie posłowi immunitetu, w związku z nieścisłościami odnośnie jego… oświadczenia majątkowego.

Później Sławomir N. był szefem ukraińskiej Państwowej Agencji Dróg Ukrawtodor. Z tej funkcji zrezygnował w 2019 roku (po trzech latach), tłumacząc swoją decyzję względami osobistymi.

Warto nadmienić, że Sławomir N. zrezygnował z pracy 3 tygodnie po tym, jak ukraińska agencja do spraw walki z korupcją poinformowała, że Sławomir N. nie uwzględnił w swojej deklaracji majątkowej z 2017 roku pewnej kwoty. Chodziło o 189 tys. hrywien, czyli równowartość ok. 30 tys. złotych.

Sławomir N. zatrzymany przez CBA!

Sławomir N. dzisiaj po południu ma zostać doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Tam usłyszy aż sześć zarzutów – wszystkie dotyczą okresu, gdy kierował ukraińską Państwową Służbą Dróg Samochodowych – Ukrawtodor.

Zarzuty będą dotyczyć korupcji, prania brudnych pieniędzy i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prowadzącej działalność transgraniczną.

Zatrzymanie byłego ministra, zgodnie z informacjami przekazanymi przez prokuraturę, jest efektem międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy, a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU.

Oprócz Sławomira N. CBA zatrzymało również Dariusza Z. – byłego dowódcę JW „GROM”, a także gdańskiego biznesmena Jacka P.

Na razie nie wiadomo, jakie zarzuty usłyszą Jacek P. i Dariusz Z.

Przypomnijmy – w lutym tego roku CBA zatrzymało agenta Tomka, który z kolei oskarżył byłych szefów o to, że kazali mu kłamać, by obciąży Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować