×

Skandaliczna moda na Tik Toku. Nastolatki jako ofiary Holocaustu

Skandaliczna moda na Tik Toku bulwersuje opinię publiczną. Nastolatki przebrane w pasiaki, w makijażu imitującym rany, nie widzą w tym nic niewłaściwego.

Szokujące filmiki

Tik Tok, chińska aplikacja, umożliwiająca zamieszczenie krótkich filmików w stylistyce teledysków, bije rekordy popularności wśród młodzieży. Co do tego, czy to dobrze, czy źle, zdania są podzielone. Sytuacje, gdy próba zabłyśnięcia na Tik Toku kończy się w szpitalu, nie są wcale rzadkie. Dzięki temu Tik Tok zaczął uchodzić za miejsce, w którym nastolatki mogą pochwalić się swoją głupotą, a nawet zyskać dzięki niej sławę.

Najnowszy trend potwierdza tę opinię. Od pewnego czasu na Tik Toku zapanowała moda na stylizowanie się na… ofiary Holocaustu. Nastolatkowie, przebrani w pasiaki, z makijażem imitującym sińce i rany zamieszczają filmiki, na których opowiadają… jak zginęli w obozie koncentracyjnym. Podkładem muzycznym jest zazwyczaj utwór Bruno Marsa Locket out of heaven (Zamknięty w niebie).

 

Skandaliczna moda na Tik Toku

Niektórzy spośród nastoletnich „kombatantów” pozują w pasiakach z naszytymi gwiazdami Dawida. Trudno powiedzieć, czy w ogóle zdają sobie sprawę z tego, że ten znak podczas II Wojny Światowej był wyrokiem śmierci. Przeważają opowieści typu:

Zginęłam w komorze gazowej

Pamiętam, jak było zimno, kiedy kazali nam kompletnie nagim iść na mrozie

Złap tego Żyda

Byliśmy zmuszani do pracy i torturowani

 

Tego rodzaju filmiki, opatrzone hasztagami #Holocaust oraz #heaven biją rekordy popularności i przyciągają uwagę, ale niestety, nie psychiatrów, którzy może mogliby mieć najwięcej do powiedzenia w kwestii marzeń nastolatków o śmierci w komorze gazowej.

Diane Saltzman, dyrektor w Holocaust Museum w USA, skomentowała krótko i surowo:

Udawanie ofiar Holokaustu hańbi pamięć ofiar, jest obraźliwe dla ocalałych i trywializuje historię.

Jakby w reakcji na te słowa, pewna 17-latka z New Jersey w rozmowie z portalem Insider wyjaśniła, że „chciała podzielić się ważną historią”:

Zawsze interesowałam się historią Holokaustu i po prostu chciałam nakręcić kreatywny film informujący o tym ludzi na TikToku. To nigdy nie miało być obraźliwe.

Chyba jednak poczuła, że coś tu zgrzyta, bo filmik ostatecznie usunęła.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, twitter.com

Może Cię zainteresować