×

Samolot ze sprzętem medycznym w Warszawie. To największa taka maszyna na świecie

Samolot ze sprzętem medycznym w Warszawie i to nie byle jaki. To największa maszyna latająca na świecie, która na swoim pokładzie zmieści nawet 250 ton załadunku!

Samolot ze sprzętem medycznym w Warszawie

Antonov An-225 Mrija wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. To największa maszyna latająca na globie, która potrafi zabrać na pokład dziesiątki ton załadunku. Wszystko w ramach rządowych zamówień na sprzęt medyczny z Chin.

Premier Mateusz Morawiecki skomentował lądowanie podniebnego olbrzyma i zapowiada, że to nie jedyna dostawa:

To bezprecedensowy transport. Przybyło 80 ton sprzętu, te transporty będą kontynuowane. Oprócz ściągania sprzętu z kierunku chińskiego, chcemy odbudowywać produkcję krajową. To się udaje w przypadku prostszego sprzętu. Osiągnęliśmy zdolność produkcji maseczek niemedycznych na poziomie 40 mln miesięcznie, za miesiąc będzie to 100 mln sztuk.

Na pokładzie znalazło się 7 mln maseczek, 250 tys. przyłbic medyczny oraz kilka milionów kombinezonów ochronnych dla personelu medycznego. Lądowanie przykuło uwagę wielu sympatyków lotnictwa i nic dziwnego. Antonov An-225 Mrija to wyjątkowy samolot pod każdym względem. Jego wizyta w Polsce była transmitowana w sieci.

Antonov An-225 Mrija – ciekawostki o podniebnym olbrzymie

Maszyna Antonov An-225 Mrija, to największy używany do dziś samolot transportowy na świecie i jest jedyny w swoim rodzaju. Jego budowę rozpoczęto jeszcze w czasach ZSRR, a pierwszy raz wzbił się w powietrze 21 sierpnia 1988 roku. Od 2001 roku wykorzystują go ukraińskie linie Antonov Airlines i służy głównie do transportu ogromnej ilości towarów. Na pokładzie zmieści się nawet 250 ton ładunku!

Ma długość 84 metrów a rozpiętość skrzydeł – 88 metrów. Planowano konstrukcję jego bliźniaka, jednak plany te zawieszono, czyniąc An-225 Mrija jedynym egzemplarzem tego typu na całym świecie. Jego pierwotnym zadaniem było przewożenie promu kosmicznego, ale zmieniono jego przeznaczenie.

Samolot ze sprzętem medycznym w Warszawie
Twitter
Źródła: tvn24.pl, businessinsider.com.pl, www.money.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij