×

Zakażony koronawirusem lekarz popełnił samobójstwo z powodu krzywdzących komentarzy

W środę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zmarł lekarz zakażony koronawirusem. Przyczyną śmierci nie była jednak choroba covid-19, lecz samobójstwo. Co doprowadziło go do tak dramatycznej decyzji?

Samobójstwo Wojciecha Rokity

Wczoraj zmarł profesor Wojciech Rokita, wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa. Lekarz był zarażony koronawirusem, ale to nie choroba przyczyniła się bezpośrednio do jego śmierci. Jak poinformował adwokat, Sławomir Gierada, profesor Rokita popełnił samobójstwo. Prawnik powiedział:

Dzisiaj sporządziliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Ono prawdopodobnie jutro zostanie przesłane do Prokuratury Okręgowej w Kielcach wraz z wnioskiem o zabezpieczenie przez policję danych administratora zapisów forów internetowych, numerów IP, z których zostały zamieszczone różne wpisy pomawiające pana profesora.

Uważa, że przyczyną odebrania sobie życia przez profesora była fala nienawiści, skierowana w lekarza w sieci. Internauci zarzucali mu że pomimo choroby nadal pracował w szpitalu i narażał na niebezpieczeństwo pacjentki i ich dzieci.

Kim był Wojciech Rokita?

Profesor Wojciech Rokita od 2012 roku sprawował funkcję szefa Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Od 2015 roku był specjalistą w dziedzinie perinatologii. W 2012 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych oraz tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, na którym kierował Zakładem Profilaktyki w Ginekologii i Położnictwie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu.

W zeszłym roku został wybrany na stanowisko prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Bartosz Stemplewski, powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej:

Jego śmierć nie była jednak związana z pogarszającym się stanem zdrowia i chorobą. Odszedł nasz kolega, wspaniały człowiek i lekarz, nauczyciel akademicki. Z wielkim żalem przyjęliśmy tę informację.

W Polsce do tej pory odnotowano 305 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 5 zgonów. Na razie nie wiadomo czy profesor Rokita zaraził kogokolwiek oraz z jaką liczbą ludzi miał styczność przed śmiercią.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Imgur.com

Polecane

Może Cię zainteresować