×

Rząd zamknie hotele i sklepy? Nowe obostrzenia miałyby obowiązywać po świętach

Rząd pozamyka hotele i sklepy – ustalili dziennikarze RMF FM. Nowe obostrzenia miałyby zacząć obowiązywać tuż po świętach.

Po świętach jeszcze gorzej

Od 28 listopada do 27 grudnia 2020 r. obowiązują surowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19, które najmocniej dotknęły branżę fitness, hotelarską i gastronomiczną. Zamknięte pozostają siłownie i restauracje, a hotele są dostępne tylko dla osób przebywających w podróżach służbowych. Hotelarze wielokrotnie zwracali się do premiera o przemyślenie tej decyzji no i przemyślał. Będzie jeszcze gorzej…

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, po świętach wyjazdy służbowe też będą zakazane. Drugą opcją, dyskutowaną równolegle, jest całkowite zamknięcie hoteli. Prawdopodobnie wiele z nich już się po tym nie podniesie, ale jest to poświęcenie, na które rząd jest gotów.

Oficjalnie uzasadnia swoje pomysły troską o obywateli, którzy powinni siedzieć w domach przygotowując się do szczepień. Jak ujawnił premier Morawiecki w rozmowie z Interią, najlepiej, żeby w ogóle nie wychodzili przez 3 tygodnie po świętach. W celu zniechęcenia Polaków do szwendania się po mieście, planowane jest przywrócenie ograniczeń w handlu.

Rząd pozamyka hotele i sklepy?

Branża hotelarska nie ukrywa, że uważa pomysły rządu za przerażające. Przedstawiciele przedsiębiorców reprezentowani przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego, Polską Izbę Hotelarzy, Harmony Polish Hotels oraz Małopolską Izbę Hotelarską Gremium wystosowały pismo  do premiera Mateusza Morawieckiego. Apelują o możliwość niezwłocznego powrotu do działalności.

Wygląda jednak na to, że rząd zamierza pójść w dokładnie przeciwnym kierunku. Chodzi o to, że kiedy do Polski dotrze pierwszy transport szczepionek, wszyscy mamy być zdrowi i z podwiniętym rękawem czekać na wkłucie igły. Rada Ministrów przyjęła właśnie Narodowy Program Szczepień, bo w Polsce wszystko, co dotyczy pandemii musi być „narodowe”. Jak pochwalił się premier:

Mamy zakontraktowanych 60 milionów dawek szczepionki na Covid-19 od 6 dostawców.

Fakt przyjęcia szczepionki ma być potwierdzony w specjalnym systemie, a pacjent otrzyma zaświadczenie, umożliwiające korzystanie z określonych ułatwień. Projekt przewiduje,  że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia i nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będą także musiały odbywać kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

Źródła: www.fakt.pl, next.gazeta.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij