×

Deprawują młodzież i pokazują patologie. Rząd ma pomysł, jak z nimi walczyć

Rząd zapowiada, że chce walczyć z patostreamami. Władze w końcu postanowiły przyjrzeć się niepokojącym, ale niezwykle popularnym treściom i wypowiedzieć wojnę cyberprzemocy. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało już, że właśnie do tego celu powstanie specjalna grupa.

Patostreamy to specyficzne, polskie zjawisko

Każdy, kto funkcjonuje w sieci, musiał zauważyć już zjawisko patostreamów. Chodzi oczywiście o bardzo szczególne transmisje, najpierw prowadzone na żywo, później zamieszczane na popularnych platformach do oglądania wideo. Niestety polegają na pokazywaniu szkodliwych społecznie, czyli właśnie patologicznych zachowań.

Niektóre zachowania, które pokazują „twórcy”, można spokojnie zakwalifikować jako przestępstwo. Dla przykładu wystarczy przypadek, który opisywaliśmy jakiś czas temu na naszym portalu. Nie tak dawno, jeden z patostreamerów prawie potrącił pieszych, jadąc samochodem. Sytuacja wyglądała naprawdę niebezpiecznie, a doprowadził do niej tylko po to, żeby nakręcić filmik. A to i tak jedna z najlżejszych treści wśród tego trendu. Zwykle filmiki pokazują libacje, bójki, poniżanie starszych osób, a nawet namawianie dzieci do zachowań seksualnych.

Patostreamy są coraz popularniejsze

Niestety takie treści są bardzo popularne wśród młodzieży. Pokazują to badania przeprowadzone wśród nastolatków. Z analizy dokonanej wśród młodzieży w wieku 13-15 lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę razem z Rzecznikiem Praw Obywatelskich płynął bardzo smutne wnioski. 84 proc. badanych słyszało o patostreamach, a 37 proc. zadeklarowało, że widziało takie treści. Regularnie ogląda je 15 proc. nastolatków, a aż 43 proc. włącza je przynajmniej raz w tygodniu. Co gorsza, aż 38 proc. badanych uważa, że publikowanie tego typu treści to świetny sposób na zarabianie pieniędzy.

Rząd zapowiada, że chce walczyć z patostreamami

Najwyraźniej publikowane co jakiś czas wyniki badań w końcu ściągnęły uwagę rządzących. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że już pojawił się pomysł na walkę z patostreamami:

Powstanie grupa robocza ds. walki z patostreamami i cyberprzemocą, która przygotuje odpowiednie regulacje prawne. Jednocześnie rozmawiamy z platformami i mediami społecznościowymi o samoregulacji. Zajmujemy się nie tylko patostreamami, ale także całą sferą związaną z cyberprzemocą. Chcemy zacząć od samoregulacji tak, aby to portale, które umożliwiają patostreaming zaczęły wprowadzać ograniczenia w dostępie do tego typu treści. Jednocześnie chcemy powołać grupę roboczą, która zacznie pracować nad regulacjami prawnymi

Rząd chce walczyć z patostreamami we współpracy z portalami

Co prawda istnieją już regulacje prawne, które penalizacją sporą część zachowań patostreamerów. Jednak biorąc pod uwagę skalę zjawiska i zarobki osób zamieszczających takie treści, warto zastanowić się, czy nie trzeba wprowadzić nowych rozwiązań. Minister jednak podkreśla, że podstawową kwestią jest współpraca z platformami pozwalającymi na zamieszczanie wideo:

Kluczowe jest przekonanie największych platform i portali, że jedną z podstawowych zasad w tym obszarze powinno brzmieć: nie zarabiam i nie pozwalam zarabiać na cyberprzemocy

Może Cię zainteresować