×

Oto, co oznaczają bóle głowy w tych konkretnych miejscach. Za żadne skarby nie lekceważ ich

Bóle głowy są powszechne, często nieszkodliwe i czasem nie trzeba brać tabletek przeciwbólowych, ponieważ szybko przechodzą. Niestety zdarzają się przypadki, gdy są oznaką czegoś poważnego. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać następnym razem, gdy złapie Cię ból głowy. Na te objawy warto zwrócić uwagę!

BÓL ZATOKOWY – zawsze występuje przy niedrożnych zatokach. Najczęściej tępy ucisk można zlokalizować na czole, miedzy brwiami, w okolicy policzków i nad lub tuż pod oczami. Niestety promieniuje i sprawia, że jest uciążliwy.

BÓL NAPIĘCIOWY – zawsze występuje, gdy się czymś zestresujesz, ale może mieć także związek ze zwyrodnieniem odcinka szyjnego kręgosłupa. Często chorzy mówią, że czują ucisk na głowie tak, jakby była ona w imadle.

MIGRENA – może mieć związek z pogodą i samopoczuciem. Często tuż przed pojawieniem się występują tzw. mroczki, wrażliwość na światło i wymioty. Ból jest bardzo silny i irytujący. Zazwyczaj umiejscawia się po jednej stronie głowy – ale nie zawsze po tej samej. Niestety trwa od kilku godzin do paru dni.

BÓL KLASTEROWY – skupia się zazwyczaj przy jednym oku, które jest wyraźnie zmienione. Może występować także obrzęk nosa po tej stronie. Niestety może pojawić się raz na jakiś czas lub na stałe zagościć w naszym życiu. Palący ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Występuje dość rzadko.

Groźne objawy związane z bólem głowy:

Niekiedy pojawia się samoistnie, a czasem występuje po wzmożonym wysiłku fizycznym lub po stresującej sytuacji. To wszystko jest istotne i warto mieć to na uwadze. O ile w większości przypadków można mówić o bólu, który się leczy, niekiedy to sygnał, że coś niepokojącego dzieje się z naszym organizmem.

  • Jeśli ból pojawia się nagle, trwa kilkadziesiąt sekund, a Ty masz wrażenie, jakby przez Twoje ciało przechodził piorun, może to oznaczać, że masz krwotok mózgowy
  • Jeśli ból pojawi się po wysiłku lub innej aktywności fizycznej może być objawem guza mózgu lub tętniaka. Ciężkie bóle głowy mogą powodować zaburzenia mowy, niewyraźne widzenie lub utratę pamięci
  • Jeśli bóle głowy występują u Ciebie regularnie, a masz powyżej 55 lat, powinieneś skonsultować się z lekarzem
  • Jeśli doznałeś urazu głowy i wymiotujesz oraz masz zawroty
  • Jeśli ból skumulowany jest wokół jednego oka, które jest widocznie zaczerwienione i występuje na nim silny obrzęk
  • Jeśli dodatkowo masz gorączkę i czujesz sztywność karku

Headache photo

Radzimy nie lekceważyć żadnych z tych objawów i w razie potrzeby zawsze należy skonsultować się z lekarzem!

Może Cię zainteresować