×

Niezwykły cud techniki! Robo-walizka za pomocą AI pomaga osobom niewidomym oraz niedowidzącym

Niezwykły i bardzo pomysłowy wynalazek!Robo-walizka pomaga osobom niewidomym oraz niedowidzącym za pomocą sztucznej inteligencji oraz dźwięku.

Niezwykła kobieta

Doktor Chieko Asakawa jest niewidomą japońską informatyką, znaną z pracy w IBM Research – Tokio w zakresie ułatwiania dostępu do informacji osobom niepełnosprawnym. W wieku 14 lat przez wypadek na basenie straciła wzrok. Jak sama wspomina:

Kiedy mnie to spotkało nie było żadnej technologii wspomagającej. Nie mogłam sama odczytać żadnych informacji, dowiedzieć się czegokolwiek co się dzieje wokół mnie. Sama nawet nie mogłam nigdzie wyjść.

Te doświadczenia skierowały ją na ścieżkę nauki, która rozpoczęła się od kursu informatyki dla osób niewidomych i wkrótce rozpoczęła się praca w IBM. Rozpoczęła swoją pionierską pracę nad dostępnością w firmie, jednocześnie zdobywając tytuł doktora. Dr Asakawa stoi za wczesnymi innowacjami cyfrowymi brajlem i stworzył pierwszą na świecie praktyczną przeglądarkę internetową na mowę. Te przeglądarki są dziś powszechne, ale 20 lat temu niewidomym internautom w Japonii dostęp do większej ilości informacji był niezwykle ograniczony

Opracowała także NavCog, sterowaną głosem aplikację na smartfony, która pomaga osobom niewidomym poruszać się po skomplikowanych lokalizacjach w pomieszczeniach.

Robo-walizka pomaga osobom niewidomym

Obecnie pracuje nad robotem w kształcie walizki, który wykorzystuje sztuczną inteligencję. Ma on pomagać osobom niewidomym i ma powstać w wspólnym projekcie IBM Japan oraz czterech innych partnerów. Robo-walizka pomaga osobom niewidomym podróżować przez skomplikowany teren lotniska, zapewniając na przykład wskazówki, a także przydatne informacje na temat opóźnień lotów i zmian bramek.

Walizka ma wbudowany silnik, dzięki czemu może poruszać się autonomicznie, kamerę rozpoznającą obraz do wykrywania otoczenia, a Lidar – wykrywanie światła i określanie odległości – do pomiaru odległości od obiektów. Pani Doktor wpadła na pomysł takiego robota, gdy pchała walizkę wracając z podróży. Jak stwierdziła:

Osoby niedowidzące nie mogą swobodnie i bezpiecznie spacerować po mieście samotnie. Chcę, aby było to możliwe.

IBM Japan wraz Chieko Asakawą będzie odpowiedzialna za sztuczną inteligencję robota. Roboty mają trafić do szerszych testów w 2022 roku.

Autonomiczne walizki

Pomocny robot to nie jedyny pomysł na ułatwienie naszego życia. Firma Travelmate Robotics wyprodukowała wygodną walizkę, która za nami podąża. Potrafi omijać przeszkody, ludzi i śledzi nasze ruchy. Znajduje się w w niej dodatkowa bateria oraz wejścia USB, dzięki czemu użytkownik może podładować swoje urządzenia.

Całość jest podświetlana, a sama zawartość walizki jest chroniona przez zamek, który można odblokować tylko za pomocą Bluetooth. A to wszystko kontrolujemy za pomocą naszego telefonu. Niestety cena także jest wysoka – zapłacimy od 1099 do 1495 dolarów. 

Jak widać ludzka pomysłowość i zdolności nie przestają zaskakiwać. Ciekawe tylko co na to psy przewodnicy? ?

Źródła: travelmaterobotics.com, www.asahi.com, www.bbc.com, roboticsandautomationnews.com
Fotografie: Spectrum.ieee.org (miniatura wpisu), spectrum.ieee.org, Asahi.com

Może Cię zainteresować