×

Czasami, aby docenić pewne rzeczy, musimy je stracić. To smutne. Zwłaszcza, jeśli rzecz idzie o ukochane osoby…

Richard Pringle stracił syna. Maluszek zmarł w zeszłym roku, po tym jak doznał wylewu krwi do mózgu. Hughie był chory i istniało znikome prawdopodobieństwo, że kiedyś może tak się stać.

Nikt jednak nie przypuszczał, że stanie się w ogóle…

Richard ma także dwójkę innych dzieci. Dzięki nim, nie poddał się po stracie syna i chce, zrobić wszystko, aby wykorzystywać ich wspólny czas do granic możliwości.

Dlatego na jednym z portali społecznościowych opublikował listę 10 najistotniejszych rzeczy, które dotarły do niego po stracie synka. Każdy rodzic powinien je przeczytać i przemyśleć.

Zawsze wydaje nam się, że pewne rzeczy nas nie dotyczą lub nam nie mogą się przytrafić (i oby tak było!), ale niestety czasami dzieje się inaczej.

Musimy mieć tego świadomość.

  1. Nigdy nie całujesz i nie przytulasz za dużo.
  2. Zawsze masz czas. Jeśli coś robisz, to przestań na chwilę, choćby na minutkę i skup się na dziecku. Nic nie jest bardziej istotne od niego, naprawdę możesz to na chwilę odłożyć.
  3. Rób dużo zdjęć i nagrywaj tak wiele filmików, jak to tylko możliwe. Życie jest nieprzewidywalne. Pewnego dnia może to być jedyne, co Ci zostanie.
  4. Nie dawaj pieniędzy, dawaj swój czas. Myślisz, że wydatki są ważne? Nie są. Ważne jest to, co robisz. Skaczcie po kałużach, biegajcie, chodźcie na spacery, pływajcie w morzu, budujecie bazy, bawcie się! Nie potrafię sobie przypomnieć tego, co kupiłem Hughie’mu. Pamiętam tylko to, co razem robiliśmy…
  5. Śpiewajcie. Śpiewajcie razem. Moje najwspanialsze wspomnienia to te, kiedy on siedzi w moich ramionach albo obok mnie w samochodzie i śpiewamy razem nasze ulubione piosenki. Wspomnienia tworzy też muzyka.
  6. Ciesz się najprostszymi rzeczami. Wieczorami, usypianiem, czytaniem bajek. Wspólnymi kolacjami czy leniwymi niedzielami. Celebrujcie najzwyklejsze chwile. One są tym, za czym tęsknię najbardziej. Nie pozwól, aby ten czas umknął niezauważony.
  7. Zawsze całuj na dobranoc wszystkich tych, których kochasz. Nawet jeśli zasną, idź i pocałuj. Nigdy nie wiesz, czy to nie będzie ostatni raz…
  8. Sprawiajcie razem, aby nawet nudne czynności były zabawą – wycieczki po zakupy, podróże samochodem, wyjścia do sklepu. Żartujcie, śmiejcie się, bawcie się i cieszcie się sobą! Życie jest za krótkie na to, aby się nie bawić.
  9. Pisz relacje. Zapisuj wszystko, co Twoje dziecko kocha, lubi, robi. Notuj wszystkie zabawne rzeczy, które ono mówi. Dzieci są takie urocze. Niestety, my zaczęliśmy to robić dopiero po stracie Hughie’ego. Chcielibyśmy pamiętać wszystko. Teraz robimy to Hettie. Te wspomnienia zostaną zapisane już na zawsze… Kiedyś będziesz rozkoszować się tymi wszystkim chwilami, znów… Nic nie umknie Twojej pamięci.
  10. Jeśli masz swoje dziecko przy sobie, aby pocałować je na dobranoc, aby zjeść z nim śniadanie, aby odprowadzić je do szkoły czy wysłać na studia, aby patrzeć, jak bierze ślub… Jesteś ogromnym szczęściarzem. Masz wszystko. Nie zapominaj o tym!

Te słowa sprawiają, że łzy same napływają do oczu…

Doceniajmy wszystkie wspólne chwile. Niestety, może zdarzyć się tak, że będą tymi ostatnimi z ukochaną osobą. Niech wszystkie, zawsze będą pełne miłości i szczęścia!

Może Cię zainteresować